Inflace v Itálii v červnu meziročně vyskočila na 8 %

Za růstem inflace stojí hlavně zdražování energií. Růst inflace je vyšší u domácností s nižší kupní silou a rozdíl mezi třídami se tak zvyšuje na 3,7 %.

Národní statistický ústav (ISTAT) potvrdil předběžný odhad červnové inflace, která zrychlila na 8 %, což je hodnota, která nebyla zaznamenána od ledna roku 1986, kdy činila 8,2 %.

Ilustrační fotografie

Oproti květnu se inflace zvýšila o 1,2 procenta. Statistický úřad zdůrazňuje, že zrychlení růstu cen zpracovaných potravin z +,6 % na 8,1 %) a nezpracovaných potravin z 7,9 % na 9,6 %) posouvá růst cen tzv. nákupního košíku ještě výše, a to na 8,2 %.

Zrychlení inflace ve 2. čtvrtletí 2022 je z velké části způsobeno růstem cen energií. Ovšem zahrnuje další zboží, jako jsou potraviny, a v menší míře i služby.

Vzhledem k faktu, že zboží více zatěžuje výdaje méně majetných domácností a služby více zatěžují majetnější domácnosti, je růst inflace vyšší u domácností s nižší kupní silou. U nich se zvyšuje z 8,3 % v prvním čtvrtletí na 9,8 % ve druhém čtvrtletí, zatímco u lépe situovaných se zrychluje z4,9 % na 6,1 %. Rozdíl mezi třídami se tak zvyšuje na 3,7 %.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Itálie.
Zdroj: Il Sole 24 ore

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí