Zdroj: CzechTrade

Inflace v Německu brzdí rozvoj biohospodářství

Inflace v Německu silně snižuje poptávku po biopotravinách. Dle odhadů prezidenta Německého spolku zemědělců Joachima Rukwieda bude mít tento vývoj silné důsledky pro zemědělství.

Kvůli inflaci přestávají Němci kupovat dražší biopotraviny, a to údajně brzdí rychlejší přechod k biozemědělství. Dle Joachima Rukwieda jsou úvahy ohledně přechodu na ekologické zemědělství zdrženlivé. Maloobchodní prodejny se zdravou výživou a další obchody, které vysoce kvalitní bioprodukty uvádějí na trh, se potýkají s vysokým propadem tržeb. Biopotraviny se navíc objevují stále více v diskontním sektoru a zemědělci trend obezřetně sledují.

Ilustrační fotografie

Navíc trend zapříčiňuje, že jsou zdrženlivější vůči celkovému přechodu na ekologické zemědělství. Joachim Rukwied pozoruje podobný vývoj i u welfare živočišných produktů. Vše se nakonec odráží ve vyšší ceně, jelikož např. mechanické obdělávání půdy při ekologickém hospodářství nebo pohonné hmoty pro vozidla jsou dražší.

V roce 2022 se obchod s biopotravinami nečekaně snížil poprvé ve své historii. Ke konci října roku 2022 se obrat snížil o 4,1 %. I tak ale bylo očekáváno, že obrat bude vyšší o 2,7 miliardy euro oproti roku 2019.

Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Německá spolková vláda počítá s výrazným rozšířením biozemědělství. Stanovený cíl je zvýšení podílu z celkového ekologického zemědělství na 30 % do roku 2030. Podíl ekologického zemědělství činil v roce 2021 celkem 10,9 % z celkové zemědělské plochy.

Vypracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Německo.
Zdroj: Spiegel.de

• Teritorium: Evropa | Německo | Zahraničí