Inflace v Rakousku stále roste

Podle prvotního odhadu Statistics Austria cenová hladina stoupla a činí 3,1 procenta. Prudce stoupla v srpnu také v Eurozóně.

Podle rychlého odhadu Statistics Austria se očekává, že míra inflace za srpen 2021 bude 3,1 procenta. Jedná se o nejvyšší hodnotu inflace od prosince 2011, uvedl v úterý generální ředitel rakouské statistiky Tobias Thomas. V červenci činila inflace 2,9 procenta. „Současná výše inflace je dána zejména nízkými cenami energií a pohonných hmot v létě minulého roku a současným zvýšením cen letecké dopravy,“ řekl Thomas.

Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny v srpnu podle bleskového odhadu zvýšily o 0,1 procenta. Také podle standardizovaného výpočtu EU (HICP) jsou roční ceny vyšší, a to o 3,1 procenta. Podle tohoto výpočtu nedošlo v měsíčním intervalu k žádnému zdražení. Finální úroveň indexu spotřebitelských cen a podrobnosti za srpen 2021 budou oznámeny 17. září 2021.

ECB vidí vysoké sazby jen jako dočasný fenomén


ECB očekává i nadále vysokou míru inflace. Z pohledu strážce eura je však současný nárůst inflace pouze dočasným jevem, který souvisí s opětovným otevřením ekonomiky po jejím uzavření. Svou roli hrají také speciální efekty, jako je dočasné snížení německého DPH v roce 2020. ECB již v příštím roce očekává v měnové unii míru inflace nižší. Za celý rok 2022 očekávali nakonec ekonomové centrálních bank míru inflace pouze 1,5 procenta.

Ceny energií vzrostly v srpnu za rok o 15,4 procenta. V červenci stouply ceny energií o 14,3 procenta. Ceny průmyslového zboží bez energií vzrostly v srpnu o 2,7 procenta a ceny služeb vzrostly o 1,1 procenta.

Prudký růst cen potravin

Ceny zemědělských výrobců rostlinných produktů v Rakousku se již v prvním čtvrtletí roku 2021 ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšily o 16 procent, což je podle ekonomů mnohem více než sezónní struktura v předchozích let. Klesající trend mezinárodních cen zemědělství, potravin a luxusního zboží od podzimu 2012 skončil v polovině roku 2020 v důsledku pandemie. Do jednoho roku došlo k masivnímu nárůstu cen a cenové hladiny podobně jako ve druhé polovině roku 2012 – maxima od konce 80. let – byly téměř dosaženy.

Vyšší ceny obilí

Ve druhé polovině roku 2022 se očekává zpomalení růstu spotřebitelských cen potravin. Za celý rok 2021 a 2022 očekávají rakouští ekonomové Wifo meziroční nárůst spotřebitelských cen nezpracovaných potravin o 1,9 procenta a 2,6 procenta a zpracovaných potravin o 1,6 procenta a 3 procenta.

Předseda Asociace pekařského průmyslu Michael Bruckner předpokládá, že na podzim dojde pravděpodobně ke zvýšení cen chleba a pečiva kvůli vyšším cenám obilí, dražším náhradním dílům do pokárenských strojů, vyšší standardní spotřební dani, která se promítá do malých nákladních vozidel pro dodávky.

U mléčných výrobků se už dlouhé měsíce potýkají se zvyšováním cen mlékárny a maloobchodníci s potravinami. Jak zdůraznila APA, zpracovatelé mléka chtějí výrazné zvýšení cen, protože se zvýšily výrobní náklady a také peníze na mléko, které se vyplácí farmářům. Podle průmyslového časopisu Top Agrar dosáhl dohody s mlékárnami pouze Hoffer z velkých řetězců supermarketů, ale pouze v rozsahu 50-60 procent zvýšení cen o 5-7 procent požadovaných zpracovateli mléka.

Zdroj: Wiener Zeitung
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí