Inflace v Rakousku stoupla v lednu na pět procent

Meziročně byly hlavními tahouny ceny paliv a energií pro domácnosti. Míra inflace pravděpodobně zůstane na vysokých úrovních i v příštích měsících.

Výrazně vyšší ceny energií způsobily, že míra inflace v lednu v Rakousku meziročně vyskočila na pět procent, přičemž prosincová hodnota činila 4,3 procenta. Inflace vzrostla na nejvyšší úroveň od prosince 1984, uvedl generální ředitel rakouského statistického úřadu Tobias Thomas. Hlavním tahounem cen byly pohonné hmoty a energie pro domácnosti. Oproti prosinci ale ceny celkově klesly v průměru o 0,1 procenta.

Ilustrační fotografie

„Ceny pohonných hmot se ve srovnání s lednem 2021 zvýšily o 29,6 procenta,“ oznámil rakouský statistický úřad. Energie pro domácnosti podražily o 16,4 procenta. V restauracích a hotelech se muselo platit v průměru o 6,3 procenta více. Potraviny a nealkoholické nápoje stojí v průměru o 4,9 procenta více. Bez zvýšení cen dopravy, bydlení a potravin by podle rakouského statistického úřadu byla v lednu inflace meziročně 1,8 procenta.

Cenová hladina mikronákupního koše, který představuje denní nákupy, vzrostla meziročně o 4,1 procenta. Mininákupní koš, který odráží týdenní nákup a obsahuje i pohonné hmoty, zdražil o 8,8 procenta.

Ve srovnání s lednem 2021 klesaly ceny pronajímaných bytů (nižší o 2,6 procenta), jízdenek (o 26,5 procenta) a CD-ROM her pro PC (o 20,9 procenta). Míra inflace pravděpodobně zůstane v příštích měsících vzhledem k cenám energií na vysoké úrovni. Loni v prosinci předpovídal Institut vyšších studií (IHS) a Institut pro ekonomický výzkum (WIFO) změnu indexu spotřebitelských cen (CPI) v Rakousku o 2,8 až 3,3 procenta pro celý rok 2022. Prognóza inflace bude aktualizována v březnu.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: kurier.at

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí