Mírný nárůst přišel v situaci, kdy analytici očekávali zpomalení, o čemž svědčí medián průzkumu agentury Bloomberg na úrovni 4,6 %. Většinu chyby prognózy způsobily volatilní položky potravin, vysvětlila ve své výzkumné zprávě Erste Research, která v říjnu očekávala inflaci 4,4 %.
Další meziroční zrychlení na 4,9 % očekává centrální banka (BNR) do konce roku a poté vše závisí na vládním fiskálním a rozpočtovém nápravném balíčku.
Podle základního scénáře by rumunská inflace měla do konce roku 2025 klesnout na 3,5 %, ale BNR vidí více zdrojů nejistoty, a proto listopad ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 6,5 %, což je v souladu s mírně restriktivním postojem. Další snížení sazeb závisí na kalendáři a struktuře fiskálního a rozpočtového balíčku.
ExportMag.cz: Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy
Inflace CORE2 se v říjnu mírně snížila na 5,6 %, přičemž stále zůstává nad úrovní celkové inflace, která je omezena regulovanými cenami.
Průměrná cena energetického koše zahrnujícího zemní plyn, elektřinu a teplo tak v říjnu meziročně klesla o 6,5 %. Některé ceny potravin jsou také regulovány – ceny potravin jako celku však rostly o něco rychleji než celková inflace, a to o 4,75 %.
Nejrychlejší meziroční nárůst zaznamenaly ceny služeb, které v říjnu činily +7,66 % a byly svědkem robustního růstu příjmů domácností. Ceny nepotravinářského zboží byly taženy dolů cenami energií a od října vzrostly pouze o 3,45 %.