Zdroj: CzechTrade

Inflace v USA klesá již dvanáct měsíců v kuse, v červnu dosáhla na 3 %

Meziroční inflace v USA minulý měsíc zpomalila na 3 %, podle nejnovějšího indexu spotřebitelských cen, který ve středu zveřejnil Úřad pro statistiku práce (Bureau of Labor Statistic).

Inflace měřená podle spotřebitelských cen se tak nyní 12 po sobě jdoucích měsíců zmírňuje a je na nejnižší úrovni od března 2021. Červnová roční sazba klesla z květnových 4 % a dostala se mírně pod očekávání ekonomů, kteří předpokládali růst cen o 3,1 %. 

Ilustrační fotografie

Ceny pohonných hmot se od května zvýšily o 1 %, ale oproti předchozímu roku jsou téměř o 27 % nižší. Ceny potravin za 12 měsíců končících červnem vzrostly o 5,7 %, resp. 4,7 %. Stravování mimo domov je však stále dražší. Stravovnání v restauracích a podobně se meziročně zvýšilo o 7,7 %.

Podobně jako Česká národní banka má i americký Fed cílovou inflaci ve výši okolo 2 %, měřeno roční změnou cenového indexu osobních spotřebních výdajů, samostatného a komplexnějšího měřítka cenových posunů. S cílem snížit inflaci z původních vyšších hodnot tak FED postupně zvyšoval úrokové sazby.

Počínaje březnem 2022 zavedla centrální banka 10 po sobě jdoucích zvýšení úrokových sazeb, aby zkrotila inflaci, přičemž letos v červnu se konečně zastavila. Všeobecně se očekává, že Fed na svém zasedání koncem tohoto měsíce zvýší sazby o další čtvrt procentního bodu.

Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechInvest a CzechTrade USA v New Yorku.
Zdroj: CNN

• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod

Doporučujeme