Inflace měřená podle spotřebitelských cen se tak nyní 12 po sobě jdoucích měsíců zmírňuje a je na nejnižší úrovni od března 2021. Červnová roční sazba klesla z květnových 4 % a dostala se mírně pod očekávání ekonomů, kteří předpokládali růst cen o 3,1 %.
Ceny pohonných hmot se od května zvýšily o 1 %, ale oproti předchozímu roku jsou téměř o 27 % nižší. Ceny potravin za 12 měsíců končících červnem vzrostly o 5,7 %, resp. 4,7 %. Stravování mimo domov je však stále dražší. Stravovnání v restauracích a podobně se meziročně zvýšilo o 7,7 %.
Podobně jako Česká národní banka má i americký Fed cílovou inflaci ve výši okolo 2 %, měřeno roční změnou cenového indexu osobních spotřebních výdajů, samostatného a komplexnějšího měřítka cenových posunů. S cílem snížit inflaci z původních vyšších hodnot tak FED postupně zvyšoval úrokové sazby.
Počínaje březnem 2022 zavedla centrální banka 10 po sobě jdoucích zvýšení úrokových sazeb, aby zkrotila inflaci, přičemž letos v červnu se konečně zastavila. Všeobecně se očekává, že Fed na svém zasedání koncem tohoto měsíce zvýší sazby o další čtvrt procentního bodu.