Průzkum dále ukazuje, že v boji proti inflaci bylo dosaženo nové etapy. Představitelé podniků v období od 26. května do 5. června 2023 poprvé uvedli, že jejich ceny přestaly v květnu růst.
Růst cen zpomaluje také ve stavebnictví a u průmyslových výrobců. Již druhý měsíc po sobě manažeři hlásí prudký pokles cen surovin a stabilizaci cen konečných výrobků. V maloobchodě se stav projeví později. To vše posiluje přesvědčení centrální banky, že inflace ve Francii dosáhne svého vrcholu ve druhém čtvrtletí a že růst cen ve druhé polovině roku zpomalí.
Pouze 10 % výrobců v květnu zvýšilo své prodejní ceny. Dalších 5 % výrobců uvedlo, že ceny snížilo, což odráží pokles cen surovin. V zemědělsko-potravinářském sektoru, jehož míra marží v prvním čtvrtletí vyskočila na historické maximum 48 %, již není zvyšování cen běžné.
ExportMag.cz: Ve světě vznikne síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi
Také ve službách se postoj ke zvyšování cen zmírnil. V květnu zvýšilo ceny 12 % podnikatelů, což je nejnižší úroveň od konce roku 2021. Ve stavebnictví zvýšilo ceny pouze 15 % zaměstnavatelů, zatímco o měsíc dříve to bylo 23 %. Podle INSEE inflace v květnu prudce zpomalila. Výhled na červen naznačuje další zmírnění ve všech třech sektorech.
Měnový úřad od léta očekává výrazné zpomalení meziročního růstu cen, který v harmonizovaných evropských číslech skončí na úrovni zhruba 3,8 %. V polovině června bude předložena nová prognóza růstu pro letošní rok. Podle posledních odhadů se ve druhém čtvrtletí roku 2023 očekává mírný růst HDP o 0,1 %, po zvýšení o 0,2 % v prvních třech měsících roku.
V červnu se očekává růst aktivity podniků, prozatím mírným tempem. Francouzská ekonomika sice nejiskří výjimečnými úspěchy, nicméně prokazuje svou odolnost v době, kdy Eurostat vydává oznámení, že eurozóna v prvním čtvrtletí roku opět sklouzla do technické recese.