Zdroj: CzechTrade

Inflace ve Francii dosahuje vrcholu

Růst cen ve Francii by měl od letošního léta začít zpomalovat. Podle průzkumu Banque de France se v květnu poprvé zastavilo zdražování služeb.

Průzkum dále ukazuje, že v boji proti inflaci bylo dosaženo nové etapy. Představitelé podniků v období od 26. května do 5. června 2023 poprvé uvedli, že jejich ceny přestaly v květnu růst.

Ilustrační fotografie

Růst cen zpomaluje také ve stavebnictví a u průmyslových výrobců. Již druhý měsíc po sobě manažeři hlásí prudký pokles cen surovin a stabilizaci cen konečných výrobků. V maloobchodě se stav projeví později. To vše posiluje přesvědčení centrální banky, že inflace ve Francii dosáhne svého vrcholu ve druhém čtvrtletí a že růst cen ve druhé polovině roku zpomalí.

Pouze 10 % výrobců v květnu zvýšilo své prodejní ceny. Dalších 5 % výrobců uvedlo, že ceny snížilo, což odráží pokles cen surovin. V zemědělsko-potravinářském sektoru, jehož míra marží v prvním čtvrtletí vyskočila na historické maximum 48 %, již není zvyšování cen běžné.

ExportMag.cz: Ve světě vznikne síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi

Také ve službách se postoj ke zvyšování cen zmírnil. V květnu zvýšilo ceny 12 % podnikatelů, což je nejnižší úroveň od konce roku 2021. Ve stavebnictví zvýšilo ceny pouze 15 % zaměstnavatelů, zatímco o měsíc dříve to bylo 23 %. Podle INSEE inflace v květnu prudce zpomalila. Výhled na červen naznačuje další zmírnění ve všech třech sektorech.

Měnový úřad od léta očekává výrazné zpomalení meziročního růstu cen, který v harmonizovaných evropských číslech skončí na úrovni zhruba 3,8 %. V polovině června bude předložena nová prognóza růstu pro letošní rok. Podle posledních odhadů se ve druhém čtvrtletí roku 2023 očekává mírný růst HDP o 0,1 %, po zvýšení o 0,2 % v prvních třech měsících roku.

V červnu se očekává růst aktivity podniků, prozatím mírným tempem. Francouzská ekonomika sice nejiskří výjimečnými úspěchy, nicméně prokazuje svou odolnost v době, kdy Eurostat vydává oznámení, že eurozóna v prvním čtvrtletí roku opět sklouzla do technické recese.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Francie.
Zdroj: lesechos.fr

• Teritorium: Evropa | Francie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Neurčeno | Obchod | Ostatní | Služby

Doporučujeme