Inflační očekávání v USA prudce vzrostla a dosáhla nového maxima

Průzkum spotřebitelských očekávání newyorského Fedu za červen ukázal, že střední inflační očekávání za 12 měsíců vyskočila na 4,8 %, což je nárůst o 0,8 % od května a nejvyšší hodnota v historii série dat od roku 2013.

Zatímco výhled pro příští tři roky zůstal nezměněn na 3,6 %, stále je výrazně nad úrovní 2 %, kterou Fed považuje za zdravou pro rostoucí ekonomiku.

Úředníci centrálních na svém červnovém zasedání předpokládali, že jejich preferovaný ukazatel vykáže v roce 2021 3% zisk, ale poté v následujících letech ustoupí na 2,1 % a poté se usadí na cílovém rozmezí.

Očekává se, že červnový index spotřebitelských cen, který ovlivňuje rozhodování Fedu méně než cenový index výdajů na osobní spotřebu, vykáže meziroční nárůst o 5 %, což odpovídá květnové úrovni, která byla nejvyšší od srpna 2008.

CPI odstraní volatilní ceny potravin a energií a očekává se, že vzroste o 4 %, oproti 3,8 %, což by bylo nejvyšší od ledna 1992. Spotřebitelé dotazovaní newyorským Fedem očekávají, že zrychlení cen domů bude pokračovat ročním tempem 6,2 %, stejně jako v květnu.

Výdělky zaměstnanců vzrostly o 2,6 %, což je nejvyšší hodnota od začátku pandemie v březnu 2020. Očekávání, že míra nezaměstnanosti bude za rok vyšší, klesla na 30,7 %, což je nejnižší v historii série.

Zpracoval kolektiv zaměstnanců zahraniční kanceláře CzechTrade USA.
Zdroj: CNBC.com
• Témata: Ekonomika ve světě