Přednášející z akademické i podnikové sféry a veřejné správy nabídli účastníkům pohled na různé aspekty implementace inovací v oblasti zdravotnictví, od legislativy přes praktické zkušenosti až po možnosti podpory z dotačních zdrojů.
Mezi klíčová témata konference patřila diskuse o vlivu evropského nařízení MDR, které se týká výroby, distribuce a použití zdravotnických prostředků, na inovace, sdílení praktických zkušeností s přenosem výsledků výzkumu do zdravotnické praxe nebo pohled na budoucnost 3D tisku v nemocnicích.
Program konference se dotkl také využití umělé inteligence ve zdravotnických technologiích a jejích přínosů například v oblasti diagnostiky či výběru vhodné léčby, i souvisejících rizik, zejména pokud jde o kybernetické hrozby či problematiku integrity a ochrany dat.
Neméně zajímavý příspěvek odborníka z Rakouska, který je v současnosti vysoce aktuální v kontextu soudobého nepříznivého demografického vývoje, byl věnován inovacím v technologiích, které umožňují usnadnit a zkvalitnit péči o stárnoucí členy populace i ulehčit nároky, jež taková péče klade na pečující osoby.
Sérii přednášek uzavřely informace o aktuálních dotačních příležitostech pro podporu výzkumu a inovací v podnicích a přenosu jejich výsledků do praxe, především o novém programu TWIST, prostřednictvím kterého Ministerstvo průmyslu a obchodu v příštích šesti letech rozdělí mezi podniky až 5 miliard korun.
„Oblast zdravotnictví se dotýká každého z nás. Přenos nejaktuálnějších vědeckých poznatků a inovací do každodenní praxe vnímám jako klíčový předpoklad pro zlepšování kvality zdravotní péče i jako příležitost pro rozvoj inovačního potenciálu firem. Věřím, že dnešní konference přinesla účastníkům mnoho inspirativních nápadů a podnětů pro jejich další práci,“ zhodnotila průběh konference náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová.
Konference proběhla jako součást osvětových aktivit evropského projektu Smart Akcelerátor Kraje Vysočina v oblasti podpory inovační výkonnosti regionu a byla uspořádána ve spolupráci Kraje Vysočina, klastru CZECHIMPLANT, z.s. a Vysoké školy polytechnické Jihlava, pod záštitou česko-německo-rakouského uskupení Evropský region Dunaj-Vltava.