Intel postaví v americkém Ohiu výrobní závody na čipy, získal pobídky ve výši dvou miliard dolarů

Ohio udělilo více než dvě miliardy dolarů v pobídkách technologické společnosti Intel, která oznámila investici 20 miliard dolarů do výstavby dvou továren na výrobu polovodičů (čipů) v okrese Licking.

Kromě státních pobídek poskytne dalších 150 milionů dolarů i místní agentura pro ekonomický rozvoj nazvaná JobsOhio. K tomu navíc Intel na následujících 30 let získá od města New Albany 100% odpuštění daně z nemovitosti pro budovy, které postaví v městském průmyslovém parku.

Ilustrační fotografie

Intel formálně oznámil plány na vybudovaní dvou továren (zvaných fabs) v lednu letošního roku. Oba závody budou dohromady zaměstnávat 3000 pracovníků s průměrnou mzdou 135 000 dolarů ročně. 

Kromě toho se očekává, že projekt vytvoří 7000 pracovních míst ve stavebnictví a dalších 10000 nepřímo. Závazek státu je rozdělen do tří částí: 600 milionů dolarů pro Intel, což odráží náklady na vývoj továren na výrobu čipů v Americe; 691 milionů dolarů na zlepšení infrastruktury v regionu; a 650 milionů dolarů za 30 let na pobídkách k dani z příjmu na základě počtu pracovníků, které Intel slíbil najmout.

Nové závody by měly pomoci vyřešit celosvětový nedostatek čipů, se kterým se aktuálně potýkají všechny vyspělé ekonomiky. Výpadky v dodavatelských řetězcích a nedostatek čipů pak negativně ovlivňují i další sektory, jako například výrobu automobilů.

Zdroj: The Columbus Dispatch.
Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade USA v New Yorku.

• Témata: Ekonomika ve světě