Investice do ekologické dopravy

Německo plánuje v příštích letech investovat miliardy eur do výstavby nové infrastruktury a podpořit přechod nákladních a osobních automobilů na alternativní pohon.

Německé ministerstvo dopravy připravuje finanční balíček, který má přispět ke zlepšení životního prostředí a snížení emisí skleníkových plynů plynoucích z dopravy.
Toho chce dosáhnout především větším zapojením železnice do přepravy zboží i osob a snížit tak podíl silniční dopravy. Investice by se měly dotknout i modernizace obsluhy a zabezpečení dráhy. Nově by mělo být sníženo DPH na vlakové jízdenky z 19 % na 7 %, což by mělo do roku 2023 stát zhruba 2,2 mld. eur.
Ministerstvo navrhuje, aby se zvýšily finanční prostředky investované do výstavby a obnovy drážní dopravy až na 3 mld. eur ročně. K financování by měl být založen desetiletý fond infrastruktury.
Dalšími cíli jsou rozvoj městských a regionálních hromadných doprav a přechod osobních a nákladních automobilů na alternativní pohon. Do roku 2030 by tak měla být alespoň polovina autobusů poháněná elektřinou. Ministerstvo také počítá se zvýšení odměny při nákupu elektrického auta. Změny se dotknou i měst, která by měla podpořit výstavbu cyklostezek.
Množství emisí CO2 v dopravě se v roce 2018 pohybovalo přibližně na úrovni výsledků z roku 1990. Podle vládního plánu na ochranu klimatu by se mělo CO2 emise v dopravě snížit o 40 až 42 % ve srovnání se zmíněným rokem 1990.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Düsseldorf.

Pravidelné novinky e-mailem