Investice Volkswagenu do nové gigafactory ve španělské Valencii přesáhne 10 milionů euro

Německý automobilový gigant Volkswagen plánuje postavit fabriku na produkci baterií ve Španělsku. Spolu se svými dodavateli investuje enormní finanční prostředky, které se vyšplhají do výše více než 10 milionů euro.

Výroba bude dle plánu spuštěna v roce 2026 a vytvoří se okolo 3000 nových pracovních míst. Automobilový výrobce se zavázal k investici sedm milionů euro, nicméně již teď je jasné, že celkový objem finančních prostředků zmíněnou sumu přesáhne.

Ilustrační fotografie

Koncern VW se zároveň dohodl na spolupráci s největší španělskou energetickou společností Iberdrola. Energetický leader poskytne továrně na baterie, která vyroste se v obci Sagunto poblíž Valencie, solární park pro dodávky energií. Ignacio Sánchez Galán, ředitel Iberdroly uvedl, že se společnost na plánované investici podílí částkou 500 milionů eur.

V březnu 2022 Volkswagen, prostřednictvím svého CEO Herberta Diesse, informoval o investici sedmi milionů euro do dvou španělských továren na výrobu baterií. Diess tuto konkrétní sumu navýšil na 10 miliard eur v souvislosti se spoluprací s novými partnery. Jeho myšlenkou je vytvořit komplexní systém španělských dodavatelů, počínaje těžbou lithia až po montáže baterií.

VW chce začít s výstavbou továrny na baterie o kapacitě 40 GWh od prvního čtvrtletí roku 2023. Do roku 2026 má v plánu zahájit sériovou výrobu a do roku 2030 by v závodu mělo pracovat více než 3000 pracovníků.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Španělsko.
Zdroj: El Economista

• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Evropa | Španělsko | Zahraničí