Itálie byla vyhlášena časopisem The Economist Zemí roku 2021

Ocenění získala hlavně za efektivní reformy v ekonomice. Podle deníku se situace v Itálii změnila k lepšímu s nástupem premiéra Maria Draghiho.

Velmi kladně je hodnocen soubor nástrojů a reforem na podporu obnovy ekonomiky. Italská ekonomika se zotavuje dokonce lépe než ekonomika francouzská a německá. The Economist nicméně varuje před tím, že pokud by se Mario Draghi stal v budoucnu prezidentem, mohlo by se stát, že Itálii povede méně kompetentní premiér.

Ilustrační fotografie

Cena Country of the year 2021 není určena pro největší, nejbohatší nebo nejšťastnější zemi světa, ale pro tu, která se podle deníku nejvíce zlepšila za poslední rok. Výhra tedy nesouvisí s vítězstvím Itálie v mistrovství Evropy ve fotbale či Eurovizi, ale s její politikou v ekonomické oblasti.

Itálie je aktuálně velkým tahounem evropského ekonomického růstu. Díky současné dynamice vznikají na italském trhu zcela nové příležitosti i pro české firmy. Kromě enormních finančních prostředků (celkově 28 % z evropských zdrojů na obnovu ekonomiky – tedy 191,6 miliardy eur) a stabilní vlády v čele se schopným státníkem Mariem Draghim zde dochází k řadě společenských změn, které pomáhají ekonomickému růstu.

Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

Hlavní změny můžeme nalézt především v oblastech, jako jsou změna systému práce a digitalizace, rozvoj e-commerce, zelená revoluce a ekologická transformace, důraz na udržitelnost a konkurenceschopnost, investice do infrastruktury (hlavně dopravní infrastruktury) a nearshoring a refshoring.

Zdroj: ANSA, ZK Itálie
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Itálie.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí