Díky covidu-19 rostou v Itálii investice do nákladní železniční přepravy

Společnost GTS Rail investuje 13 milionů EUR do intermodální přepravy. Během pandemie se ukázalo, že intermodální přeprava dokáže přepravit velký objem zboží s minimálním počtem personálu.

V průběhu krize způsobené covidem-19 se ukázalo, že nejbezpečnějším řešením přepravy je železniční nákladní doprava, zejména intermodální doprava (silnice + železnice).
Železniční nákladní přeprava a její provozovatelé tedy zůstávají plně aktivní i ve druhé fázi epidemie (italsky tzv. Fase 2). Pozornost na dění v tomto sektoru upoutala mimo jiné i akvizice italské železniční společnosti Cfi (Compagnia ferroviaria italiana) společností F2i (F2i SGR je největším nezávislým italským správcem fondů infrastruktury a spravuje aktiva za přibližně 5 mld. EUR).
Do Cfi patří například Gts Rail, soukromá nákladní železniční společnost se sídlem v Bari, která nedávno oznámila investici 13 mil. EUR do nákupu tří nových lokomotiv Siemens Vectron 19 v hodnotě 9 mil. EUR a nákupu 40 nákladních vozů v hodnotě asi 4 mil. EUR.
CEO Gts Rair, Alessio Muciaccia, sdělil, že: intermodální železniční doprava a logistika prokázaly během pandemie strategickou hodnotu s možností přepravy velkého množství zboží, zejména na velké vzdálenosti a s menším počtem zaměstnanců. To jsou důvody, které přesvědčily nové společnosti, aby svěřily přepravu svých výrobků železnici. Ve skutečnosti se naše poptávka zvýšila, a proto jsme se rozhodli pokračovat v investicích do naší flotily.
Muciaccia dále dodává, že tento trh má obrovský potenciál. Dle něj je nutné přehodnotit způsoby přepravy a snížit dopad na životní prostředí.
Flotila společnosti Gts Rail díky investici dosahuje celkem 18 jednotek. Společnost také nakoupila dalších 40 intermodálních 90-stopových vozů, které budou dodány od června do září. Celkové tak vlastní 355 vozů.
Dominantním operátorem v oblasti železniční dopravy je v Itálii Mercitalia ze skupiny Fs Italiane, která kontroluje 51 % nákladní dopravy. Zbytek tvoří soukromé společnosti.

Zdroj: Il Sole 24 Ore
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Milán.

Pravidelné novinky e-mailem