Itálie má mezi unijními zeměmi nejvíce firem, které jsou aktivní v ekologickém zemědělství, a to konkrétně 84 tisíc. Jedná se o více než dvojnásobek oproti Německu a o třetinu více než ve Francii. Vyplývá to z analýzy dat Sinab společnosti Coldiretti, která byla zveřejněna během zemědělské výstavy v Syrakusách u příležitosti Evropského dne bioproduktů.
Itálové pěstují plodiny ekologického zemědělství na ploše 2,5 milionu hektarů (růst o 4,5 % v roce 2023 ve srovnání s předchozím rokem), což představuje téměř jednu pětinu národní zemědělské plochy. Italské ekologické zemědělství je tak velmi blízko cíli 25 %, který stanovila EU v rámci strategie Farm to Fork, a kterého má být dosaženo do roku 2030.
ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg
Italské bioprodukty ale ohrožuje nárůst dovozu bioproduktů ze třetích zemí, který v roce 2023 vzrostl o 40 %, na rozdíl od celkového trendu dovozu do EU. Dovoz biopotravin ze zemí mimo EU do Itálie totiž vzrostl ze 177 milionů kilogramů v roce 2022 na 248 milionů v roce 2023, zatímco celkový dovoz do Evropské unie se snížil o 9 %. K největšímu nárůstu dovozu dochází v odvětví bio obilovin, bio zeleniny a bio olivového oleje.
Coldiretti zdůrazňuje, že je nutné nastavit v rámci EU co nejdříve princip reciprocity s ohledem na dovoz – tedy stejná pravidla pro biopotraviny ze třetích zemí, protože nyní se do EU dostávají potraviny vypěstované podle pravidel nepovolených v EU.