Itálie je nejdůležitějším zemědělským hráčem v EU

Apeninský poloostrov se může také pochlubit nejzelenějším zemědělstvím v EU. Síla italského zemědělského sektoru v době covid-19 prokázala svou strategickou hodnotu.

Itálie v roce 2019 vygenerovala přidanou hodnotou v zemědělství ve výši 31,8 miliardy EUR, umístila se tak na prvním místě v evropském žebříčku a překonala tak Francii (31,3 mld. EUR), Španělsko (26,6 mld. EUR) a Německo (21,1 mld. EUR). Itálie se v roce 2019 podílela na téměř pětině (16,8 %) přidané hodnoty celého zemědělského systému Evropské unie z celkových 188,7 miliard EUR.

Italské zemědělství je také „nejzelenějším“ v Evropě, pyšní se 300 DOP (chráněné označení původu) a IGP (chráněné zeměpisné označení), 415 druhy DOC/ DOCG vín, 5155 tradičními regionálními produkty. Navíc v Itálii operuje více než 60 tisíc ekologických farem a Itálie se může pyšnit i nejnižší úrovní chemických zbytků v zemědělsko-potravinářských výrobcích.

Za zmínku stojí také to, že italské zemědělství je nejméně dotované v rámci hlavních evropských zemí, kde vede Francie a dále následuje Německo a Španělsko. „A tak první místo v daném žebříčku, dosažené díky 730 tisícům zemědělských podniků, je uznáním role zemědělského sektoru pro udržitelný růst země,“ říká prezident Coldiretti Ettore Prandini, který zdůrazňuje, že „je proto nutné zajistit bezpečnost v tomto klíčovém odvětví a také potravinovou suverenitu v této době, kdy jídlo prokázalo svou strategickou hodnotu. “

Zdroj: Coldiretti
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Milán.

Pravidelné novinky e-mailem