Itálie je třetím největším světovým hráčem ve výrobě zemědělských strojů

Letošní obrat přesáhne jedenáct miliard eur, dvě třetiny obratu jsou taženy vývozem.

Italskému sektoru zemědělských strojů se letos daří. Pozitivní signály a zájem o sektor hlásí také první mezinárodní digitální výstava věnovaná agromechanice – Eima. Jelikož se bude veletrh fyzicky konat v italské Boloni až v druhé polovině roku 2021, spustili organizátoři v listopadu i digitální verzi. Výstava hostila po dobu pěti dnů 1100 společností, 37 zahraničních delegací a bylo registrováno na 18 000 návštěvníků ze 130 zemí světa.

Tento sektor aktuálně zažívá velké oživení. Na světových trzích dochází k výraznému růstu registrace zemědělských strojů; např. registrace traktorů v USA za prvních devět měsíců roku 2020 vzrostla o 14,7 %, v Indii o 4,7 %, o 7,7 % v Německu, v Kanadě o 8,9 procenta.

Itálie má poměrně zastaralou flotilu traktorů, ačkoliv říjnu vzrostla registrace meziročně o 11,8 %. Výrobci italských zemědělských strojů patří mezi tři nejlepší výrobce na světě. Tento rok pro ně bude rozhodně lepší než pro zbytek italského strojírenského průmyslu. Očekává se, že obrat převýší 11 miliard eur, z čehož by měly být dvě třetiny obratu taženy vývozem: 7,6 mld. eur generují traktory a zemědělské stroje, 2,7 mld. eur komponenty a 850 mil. eur zahradnické stroje. Komplexně má sektor růst o devět procent. Ve srovnání s celkovým výkonem italského strojírenského průmyslu ( pokles o 20 %) a průmyslu industriálních vozidel (pokles o5 %) se zemědělským vozidlům letos daří nadmíru dobře.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Itálie.
Zdroj: Il Sole 24 Ore
• Teritorium: Itálie