Itálie: Letiště v Boloni má svého humanoidního robota. Ten poskytuje cestujícím informace nejen o jejich letu.

Jmenuje se Pepper a je speciálně vyškolen k tomu, aby cestujícím poskytl informace o jejich letu, aktuálním zpoždění a letištních službách.

Robot Pepper je již pár dní „zaměstnán“ na letišti Marconi v Boloni. Cestující se ho můžou dotázat nejen na letový řád, ale také na restaurace, kudy se dostat na pasovou kontrolu či kde si odbavit zavazadla.
Pepper je z Japonska, má 120 cm a mluví jak anglickým tak italským jazykem. Pohybuje se na kolečkách v rychlosti 3km/hod. Je vybaven čtyřmi mikrofony, třemi kamerami a dvaceti motory pro pohyb ramen, hlavy a zad. Jedná se o prvního humanoidního robota, který byl umístěn na letiště.

Vedení letiště očekává, že robot Pepper zvýší konkurenceschopnost letiště. V současnosti se v Itálii nachází asi 40 letišť, přičemž letiště v Boloni patří mezi první desítku letišť s ohledem na počet přepravených cestujících. Vedení zároveň plánuje využívání dalších inovací.

Obecným trendem je růst prodejů informačních robotů. Dle Mezinárodní federace robotiky by měl růst od roku 2018 do roku 2020 dosáhnout 20-25%. Už jen model Pepper by měl doprovázet návštěvníky během mezinárodního veletrhu věnovaného technologiím pro průmysl A&T, který se bude konat v Turíně 18. – 20. 4. 2018; zatímco jiný Pepper byl právě najat v hotelu v Peschiera del Garda. Ten bude hosty informovat například o době snídaně, či kde se nachází restaurace nebo wellness centrum.

Zdroj: Diario del web
Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Milán.

Pravidelné novinky e-mailem