Itálie: Optimistické předpoklady pro rok 2018


  • Země: IT – Itálie
  • Datum zveřejnění: 08.01.2018

Italské společnosti mají optimistická očekávání v oblasti mezinárodního obchodu, některé společnosti zažívají rekordní výnosy. V Itálii navíc stále dochází k růstu objemu pracovních míst, i když pomalu ztrácí na intenzitě.

Optimistická očekávání pro rok 2018 mají celosvětový charakter. Ekonomické ukazatele jsou potenciálně na vrcholu ekonomického cyklu. V důsledku této celosvětové dynamiky panuje pozitivní nálada i v Itálii, přesněji o 24 % více oproti loňskému roku (kdy byla hodnota ve stejném období 12 %). 28 % italských společností plánuje přijmout nové zaměstnance, což je mírný pokles oproti loňskému roku (30 %). Co se týče investic do výrobních technologií, Itálie se řadí k celosvětovému průměru (44 % společností zvažuje investice). Pokud jde o ceny, 36 % společností předpokládá, že se budou zvyšovat, 50 % firem také usuzuje, že se budou v tomto roce zvyšovat výnosy. 

Alessandro Dragonetti (Bergoni Grant Thornt) upozorňuje na to, že by se Itálie neměla zaměřovat pouze na zvyšování objemu pracovních míst, ale také na udržení kvality pracovních sil, potažmo efektivity práce. Komentuje také nízké investice do technologií, dle něj tato změna trendu – odklon od technologie ve prospěch lidského kapitálu – může způsobit ztrátu důležitého konkurenčního faktoru.

Hospodářský vývoj Itálie bude každopádně záležet i na výsledku parlamentních voleb, které proběhnou 4. března tohoto roku.

Zdroj: La Repubblica
Vypracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Itálie

 

Souborové přílohy