Itálie plánuje přestavbu bývalého výstaviště EXPO na udržitelné technologické centrum

Město Milán by se tak mohlo stát zajímavým lákadlem pro evropské start-upy.

Po šesti letech, co světová výstava v Miláně zavřela své brány pro návštěvníky, se konečně chystá proměna tohoto prostoru, který je jeden z největších prázdných pozemků v Evropě. Jedná se o oblast dvakrát větší než Vatikán a její přestavba by měla vyjít asi na 4,5 miliardy eur. Nový projekt zahrnuje výstavbu výzkumných laboratoří, akcelerátor startupů či vědecký kampus.

Ilustrační fotografie | ChiccoDodiFC / Shutterstock.com

Měly by zde také vzniknout nové kanceláře a byty pro 60 000 lidí, včetně ubytování pro přibližně 3000 studentů. Čtvrť bude plně poháněna obnovitelnými zdroji energie a bude bez aut: přístup zajistí vysokorychlostní železnice a milánská MHD.

Investoři díky spolupráci s místními úřady získali významné nájemce, jako je třeba milánská univerzita, která by zde měla do roku 2025 dokončit výstavbu nového vědeckého kampusu s prostorem pro 18 000 studentů a 1000 lektorů a výzkumných pracovníků. Další významnou spoluprací je dohoda s akcelerátorem Kalifornské univerzity v Berkeley.

Investoři věří, že by se mohl Milán stát konečně zajímavým lákadlem evropských startupů. V současné době je Itálie totiž až na 12. místě v investicích rizikového kapitálu v Evropě s 3,6 miliardy eur získanými za posledních pět let. Kombinovaná podniková hodnota italských startupů je 21 miliard eur, což je méně než například v Polsku, Finsku či Belgii.

Zdroj: Bloomberg
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Itálie.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí