Itálie: Stále více firem vsází na „zelenou ekonomiku“.

Více než 1 ze 4 italských společností vsadila od počátku krize na zelenou ekonomiku.

Od roku 2011 investovalo 355 tisíc italských firem (27,1 % z celkového počtu) do zelených technologií, nejen z důvodu ochrany životního prostředí, ale také kvůli šetření energií a snížení emisí CO2 . V roce 2017 byl zaznamenán poměrně vysoký nárůst objemu investic do zelených technologií. Loni investovalo více než 209 tisíc společností (15,9%) do udržitelnosti a efektivity.
Investice do zelené ekonomiky podporují nejen životní prostředí, ale také nárůst pracovních míst. V současné době představují „green jobs“ téměř 3 miliony pracovních míst v Itálii (13,1 % celkové zaměstnanosti). Takový počet zelených pracovních míst vyprodukoval přidanou hodnotu 195,8 miliard eur.
Jen v loňském roce přibylo 320 tisíc „zelených“ pracovních míst (a bylo navíc zaměstnáno více než 860 tisíc zaměstnanců se „zelenými dovednostmi“. Jedná se především o energetické inženýry či o ekologické zemědělce, ale také o různé mechaniky či instalatéry topných soustav s malým dopadem na životní prostředí a další.
Mezi regiony, které patří mezi leadery v inovacích a udržitelnosti životního prostředí patří Lombardie, Emilia Romagna, Veneto, Friuli a Trentino Alto Adige. V těchto regionech investovalo do zelených technologií 41 % společností.
Ermete Realacci, prezident nadace Symbola, zdůrazňuje, že Itálie potřebuje hospodářství, které využívá inovace, výzkum, designové technologie a průmysl 4.0 spolu s důrazem na sociální soudržnost. Očekává se i nadále rostoucí trend investic do zelené ekonomiky.

Zdroj: Il sole 24 ore
Vypracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Itálie

Pravidelné novinky e-mailem