Itálie: Turismus generuje rekordní přidanou hodnotu. Navíc pomáhá snižovat nezaměstnanost.

Itálie je oblíbenou turistickou destinací a zájem stále roste.

Posledních deset let se v Itálii označuje jako černé desetiletí růstu. Existuje však jeden sektor, který se tomuto trendu vymyká. A to turismus. V letech 2007-2017 se jeho přidaná hodnota zvýšila o rekordních 6,8%.

Turismus je také jedna z oblastí, která pomáhá Itálii, kde je jedna z nejvyšších nezaměstnaností v EU, vytvářet nová pracovní místa. Za deset let bylo vytvořeno 261 tisíc pracovních míst, to znamená zvýšení pracovních příležitostí o 19,8 %.

Ve stejném období utratili zahraniční turisté v Itálii 361,5 miliard euro; pokud odečteme útraty Italů v zahraničí, dostaneme pozitivní saldo v hodnotě 128 miliard euro.
Pro srovnání: také oděvní průmysl vygeneroval pozitivní saldo 95 miliard euro, naopak saldo potravinářského průmyslu bylo negativní – 81 miliard euro.

Za rok 2017 se zvýšil počet zahraničních turistů v Itálii o 5,2 %. Jak však udržet dlouhodobě tento růsůt? Luigi Gubitosi, komisař společnosti Alitalia říká, že je třeba dále modernizovat nejen vysokorychlostní železniční tratě, ale také lokální železnice. Co se týče letecké přepravy, osud italské letecké společnosti Alitalia je zatím nejistý, situaci by měla vyřešit nová vláda.

Zdroj: Corriere della Sera
Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Milán.

Pravidelné novinky e-mailem