V důsledku dvouměsíčního lockdownu v Itálii se jedné ze čtyř MSP snížil obrat o 80 %

19 % společností se bojí, že budou muset uzavřít podnikatelskou aktivitu do konce roku.

Z průzkumu agentury Promos Italia, který se zaměřil na 600 italských MSP v hlavních výrobních odvětvích, vyplývá, že dva měsíce lockdownu vedlo ke ztrátě obratu přes 80 % u jedné ze čtyř malých a středních podniků. 17 % dotázaných odhaduje dopad na příjmy mezi 60 a 80 %; pro 19,5 % zaznamenal pokles hodnotu mezi 40 a 60 %; 14 % MSP se snížil obrat o 20 až 40 %. Počet podniků, které nezaznamenaly žádné ztráty je pouze minimum (3,3 %).
Situace je znepokojující na více frontách. Hlavními důsledky pandemie jsou nejen nižší tržby, ale firmy limituje aktuální situace v mezinárodních vztazích (27,5 %) a dodávky (17 %). 19 % podniků se bojí, že budou muset uzavřít do konce roku aktivitu, pokud nedojde k výraznější formě pomoci. 10% MSP bude muset provést škrty.
Export je pro italské firmy klíčový – 17,3 % společností uvedlo, že již opět vyváží do zahraničí; 14 % si myslí, že oživení vývozu nenastane velmi brzy a pravděpodobně po létě (12,5 %) nebo do konce roku (11 %), zatímco 8,4 % společností předpokládá, že budou moci exportovat až příští rok. Může to být také proto, že třetině společností trvá delší dobu, než si vybudují obchodní vztahy. Nejvíce poškozenými trhy jsou evropské (25,4 %), následované USA a Severní Amerikou (6 %) Rusko a východní země (5,1 %).

Zdroj: Il Sole 24 Ore
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Milán.

Pravidelné novinky e-mailem