Itálie: V platnost vstoupilo povinné označení původu rajčat a rajčatových derivátů

Počátek experimentu v Itálii – výrobci musí označovat původ rajčat a jejich derivátů na svých produktech. Italští výrobci jsou spokojeni, ale požadují jasná a homogenní pravidla v celé EU.

V roce 2017 vygeneroval trh zpracování rajčat 3 miliardy euro: bylo konzervováno více než 52 miliónů tun loupaných rajčat. Itálie vyprodukovala 14 % z celkové světové produkce a 47 % evropské produkce. Více než polovina takto zpracovaných rajčat byla exportována do celého světa. Především však to evropských zemí, USA, Japonska a Austrálie. Itálie je jasným leaderem v tomto oboru.

Nový dekret, jež nabyde účinnosti 27. 8. 2018, se vztahuje na rajčatové výrobky jako například konzervy, rajčatové koncentráty či omáčky, které obsahují alespoň 50% rajčatových derivátů.

Dekret také stanovuje, že etikety těchto výrobků vyprodukovaných v Itálii musí obsahovat následující informace:
– země, ve které byla rajčata vypěstovaná,
– země, ve které byla rajčata zpracovaná.

Pokud se jedná o více zemí najednou, mohou se teritoria označovat následně: země EU, země mimo EU, země EU a mimo EU. Pokud byla rajčata vypěstovaná a zpracovaná v jedné zemi, např. v Itálii, je možné použít pouze formuli „Původ rajčat: Itálie“.

Takto stanovené podmínky v dekretu budou platit prozatím do 30. 12. 2020 a ztratí účinnost v případě, že Evropská komise přijme prováděcí opatření, jejichž přijetí by způsobilo platnost v celé EU; proces přijetí již začal v lednu tohoto roku.

Harmonizaci uvítají nejen italští výrobci, ale dle italského ministerstva zemědělství také více než 82 % Italů. Ti považují za důležité znát původ surovin, zejména u derivátů rajčat.

Zdroj: la Repubblica, Mipaaf (italské ministerstvo zemědělství)
Vypracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Itálie.

Pravidelné novinky e-mailem