Italská vláda plánuje vyčlenit 3,6 mld. eur na podporu odvětví, která byla postižena epidemií koronaviru COVID-19

Mezi opatření patří například daňové úvěry podnikům, které ztratily alespoň 25 % svého obratu, investice do stavebnictví, pobídky v Průmyslu 4.0 a různé úlevy společnostem.

Italská vláda aktuálně zpracovává vyhlášku o podpoře odvětví postižených koronavirem, na niž by mělo být vyčleněno asi 3,6 mld. eur.

Vyhláška, která, jak vysvětlil náměstek ministra hospodářství Antonio Misiani v rozhovoru s Il Messaggero, se zaměří na tři linie intervence: posílení sociálních záchranných sítí na celém území státu (fond na propouštění bez ohledu na dotčená odvětví), náhrada za hospodářské činnosti nejvíce penalizované touto mimořádnou událostí a podpora zdravotnictví. Další opatření bude pravděpodobně zahrnovat opatření k urychlení veřejných investic a podporu stavebnictví. Aktuálně se také intenzivně řeší opatření pro podporu exportu „Made in Italy“. Export je totiž jedním z tahounů italské ekonomiky.

Ministr pro hospodářský rozvoj Stefano Patuanelli studuje opatření, která budou součástí balíčku opatření proti zpomalení italské ekonomiky z důvodu epidemie koronaviru. Mělo by se jednat například o 100% ekobonus, rozšíření pobídek v Průmyslu 4.0, nový bonus na šrotování automobilů, úleva společnostem (například pro společnosti, které se rozhodnou vrátit výrobu zpět do Itálie), přímá sleva poškozeným společnostem majícím problémy s likviditou, investice do stavebnictví, atd.

Premiér Giuseppe Conte má v úmyslu poskytnout daňový úvěr podnikům, které ztratily alespoň 25 % svého obratu. Plánuje se také refinancování sítí sociálního zabezpečení na ochranu pracovníků, poskytnutí dalších zdrojů na zdravotní péči (především najmutí lékařů z privátní sféry a posílení jednotky intenzivní péče). Přemýšlí také o náhradách za školní výlety, zmeškané cesty a za zrušené lety.

Zdroj: Il Sole 24 Ore
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Milán.

Pravidelné novinky e-mailem