Italská ekonomika zpomaluje

Italská ekonomika může v nadcházejících měsících zpomalit. Za zpomalením stojí pokles výrobní aktivity a spotřebitelské důvěry, vysoka inflace a zvýšení deficitu italské obchodní bilance.

Podle zprávy ISTAT může italská ekonomika po výrazném zrychlení ve druhém čtvrtletí v nadcházejících měsících zpomalit. Národní statistická agentura ve své měsíční zprávě o hospodářském výhledu uvedla jako rizika možný pokles výrobní aktivity a spotřebitelské důvěry, vysokou inflaci a zvýšení deficitu italské obchodní bilance.

Ilustrační fotografie

Dle ISTAT signály zpomalení hospodářského růstu a vyšší a rozptýlenější inflace napříč zeměmi a odvětvími charakterizují současný mezinárodní rámec.

Ve druhém čtvrtletí se italský HDP oproti předchozímu čtvrtletí zvýšil o 1 %. Přenos HDP do roku 2022 nyní činí 3,4 %. V červnu se index průmyslové výroby podruhé za sebou snížil o 2,1 % oproti předchozímu měsíci. Vlivem svižné ekonomické aktivity se v červnu zvýšil počet zaměstnaných osob, počet nezaměstnaných a neaktivních osob se snížil. Míra nezaměstnanosti zůstala stabilní na úrovni 8,1 %. Podle předběžných odhadů činila v červenci míra změny celonárodního indexu spotřebitelských cen v Itálii (NIC) meziročně 7,9 % (z 8,0 % v červnu).

Zpracoval tým pracovníků kanceláře CzechTrade Itálie.
Zdroj: Il Sole 24 ore

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí