Zdroj: CzechTrade

Italská společnost Eni uzavřela s Libyí dohodu o dodávkách plynu

Dohoda s italskou společností bude mít nejen důležitý dopad na rozvoj libyjského hospodářství, ale posílí také energetickou bezpečnost Evropy.

Dohodu za přítomnosti italské premiérky Giorgie Meloniové podepsali během oficiální návštěvy Libye dne 28. ledna 2023 generální ředitel společnosti Eni Claudio Descalzi a generální ředitel Národní ropné společnosti (NOC) Farhat Bengdara. Dohoda předpokládá zahájení výstavby zařízení A&E, strategického projektu na zvýšení těžby plynu pro zásobování libyjského domácího trhu a zajištění vývozu objemů do Evropy.

Ilustrační fotografie

Zařízení A&E je prvním velkým projektem, který byl v zemi realizován od roku 2000. Těžba plynu by měla začít v roce 2026 a měla by dosáhnout 750 milionů kubických metrů plynu denně. Těžba by měla být zajišťována prostřednictvím dvou hlavních plošin napojených na stávající zařízení v komplexu Mellitah. Projekt také zahrnuje výstavbu zařízení pro zachycování a ukládání oxidu uhličitého v Mellitahu, které tak umožní výrazné snížení celkové uhlíkové stopy.

Dohoda má platnost čtyřicet let. Výše investic se odhaduje na osm miliard dolarů, což bude mít významný dopad na průmysl a dodavatelský řetězec a důležitě přispěje libyjskému hospodářství. Dohoda podle Descalziho umožní realizovat významné investice do libyjského energetického sektoru, což přispěje k rozvoji a tvorbě pracovních míst v zemi a posílí pozici společnosti Eni jako předního provozovatele v Libyi.

Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska slaví 100 let a začíná prodávat i do zahraničí

Italská společnost Eni je hlavním mezinárodním producentem plynu v Libyi s 80% podílem na národní produkci (1,6 bscfd v roce 2022). Společnost působí v Libyi od roku 1959 a v současné době má velké portfolio aktiv v oblasti průzkumu, výroby a vývoje. Výrobní aktivity jsou provozovány prostřednictvím společného podniku Mellitah Oil and Gas BV (Eni 50 %, NOC 50 %).

Dohoda má také přispět k posílení energetické bezpečnosti Evropy. Přibližně třetina plynu vytěženého společností Eni bude moci proudit do podmořského plynovodu mezi Libyí a Itálií GreenStream, postaveného před dvaceti lety a vlastněného z 50 % společnostmi ENI a NOC.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Itálie. 
Zdroj: La Repubblica, Eni

• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí