Zdroj: CzechTrade

Italské rodiny si kvůli inflaci a rekordním cenám plynu letos připlatí

Růst nákladů na energie, malá úroda kvůli suchu, vyšší závislost na zahraničí a skokově narůstající inflace bude stát italské rodiny o 564 euro více.

V zemědělství dochází k nárůstu nákladů v rozmezí od 170 % u hnojiv, přes 90 % u krmiv, až po 129 % u nafty. Zdražování se týká celého potravinového řetězce. Sklo stojí o více než 30 % více než loni, u obalových materiálů je nárůst o 15 %, u etiket o 35 %, u lepenky o 45 %, u plechovek o 60 % a u plastů o 70 %, uvádí analýza společnosti Coldiretti.

Ilustrační fotografie

Za prvních pět měsíců letošního roku je hnacím motorem růstu cen a zvyšování závislosti potravin na zahraničí skutečnost, že v roce 2022 vzrostla hodnota dovozu zemědělsko-potravinářských produktů ze zahraničí, od pšenice pro pečivo až po kukuřici na krmení zvířat, téměř o třetinu.

Podle sdružení je strategické, aby se zaplnil potravinový deficit Itálie, která produkuje pouze 36 % potřebné měkké pšenice, 53 % kukuřice, 51 % hovězího masa, 56 % tvrdé pšenice na těstoviny, 73 % ječmene, 63 % vepřového masa a uzenin, 49 % kozího a ovčího masa. Ve výrobě mléka a sýrů je Itálie soběstačná z 84 %.

Zpracoval tým pracovníků kanceláře CzechTrade Itálie.
Zdroj: Coldiretti

• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí