Italský chemický průmysl se vrací na předkovidovou úroveň

Vyhlídky na rok 2022 jsou dobré, i když je třeba vzít v úvahu rizika plynoucí z rostoucích cen energie a surovin.

Italský chemický průmysl se vrací na předkovidovou úroveň a podle odhadů Národní federace chemického průmyslu letos poroste o 3,5 procenta. Hodnota výroby činila vloni 56 miliard eur a oproti roku 2020 vzrostla o 7,7 procenta. Hlavním tahounem jsou export, stavebnictví a zdravotnictví. Chemický průmysl musí rovněž naplnit cíle Zeleného údělu a počítá s investicemi na ekologickou transformaci kolem 15 miliard eur na období příštích deseti let.

Ilustrační fotografie

Ke zlepšení výkonu sektoru přispěl jednoznačně export, který v prvních měsících v porovnání se stejným obdobím roku 2019 překonal úrovně před covidem s nárůstem hodnoty o 10,9 %. Italským exportérům se dařilo víceméně na všech cílových trzích.

Ohrozit pozitivní vývoj sektoru by však mohla například energetická krize. Prognózy dnes podléhají nejistotě nejen kvůli pandemii a makroekonomickému vývoji, ale také kvůli obtížnému odhadu úrovně poptávky. Zatím však společnosti hodnotí poptávku jako uspokojivou, i když s rozdíly mezi sektory. Například ve stavebnictví dochází k rozmachu poptávky, ale ta je limitovaná nedostatkem kvalifikované pracovní síly. Poptávka po všech chemických látkách pro hygienu a bezpečnost zůstává velmi vysoká.

Zdroj: Il Sole 24 Ore
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Itálie.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí