Italský Turín má v oblasti letectví a kosmonautiky přitáhnout investice v hodnotě 1,1 mld. EUR

Piemonte je italským leaderem v oblasti letectví a kosmonautiky. Nové investice by měly ještě nadále zvýšit konkurenceschopnost a urychlit technologický transfer.

Město Turín právě dokončuje dokumentaci projektu City of Space, který by měl přitáhnout investice v hodnotě 1,1 mld. EUR a potenciálně by měl mít aktivní dopad na území za více než 3 mld. EUR. Projekt vidí jako hlavní protagonisty společnost Leonardo, nevyužitou oblast Corso Marche, turínské Politecnico, region a magistrát, turínskou obchodní komoru či Distretto Aerospaziale Piemonte.

Iustrační fotografie

Nový projekt by měl vzniknout na území o rozloze 184 tisíc metrů čtverečních s mixem aktivit, od výroby přes laboratoře až po rezidence a prostory pro start-upy a inkubátor Esa Bic, který ve městě nedávno vznikl. 50 % z nich jsou prostory související s veřejnými funkcemi nebo v obecném zájmu. Pozitivem tohoto projektu není pouze technologický rozvoj, ale také bude regenerována nepřístupná část města, integrovaná podél trasy metra, na které vzniknou mimo jiné i dvě muzea věnovaná technologiím a vesmíru či nový park.

Generální ředitel divize letadel Leonardo Marco Zoff sdělil, že nový distrikt by měl Leonardu sloužit pro průmyslový rozvoj. Výzkum a inovace v něm bude probíhat v úzké spolupráci s malými a středními podniky, start-upy či studenty z turínského Politecnica. Pro společnost Leonardo je region Piemont klíčový – nachází se v něm 400 dodavatelů, z nichž 250 je vysoce kvalifikovaných a také je v něm zaměstnáno 1200 přímých a nepřímých zaměstnanců.

Magazín Český export a podnikání je online na webu exportmag.cz

Cílem tohoto projektu je urychlit transfer technologií a posílit průmyslový systém, který se točí kolem velkých hráčů, jako například již zmiňovaného Leonarda, ale také Thales Alenia Space, Avio Aero, Altec, či Collins Aerospace. Tento projekt by mohl být z části pokrýt prostředky z rozpočtu Pnrr, je však nutné přesvědčit vládu, že tato iniciativa nepředstavuje hrozbu pro letecký okres Lombardie a Lazio.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Itálie.
Zdroj: Il Sole 24 Ore

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Investice | Letecký průmysl | Věda, výzkum a vývoj
• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí