Italským slévárnám hrozí zastavení výroby z důvodu vysokých cen vstupních surovin

Ceny surovin vyskočily i o 60 %. Pokud ceny porostou nadále a v nejhorším případě nárazem vyskočí jako v současné době, bude italským firmám hrozit zastavení výroby. To bude nedozírné následky nejen na italský, ale na celý evropský trh.

Italské slévárny varují před růstem cen surovin a nákladů na námořní dopravu, který by se brzy mohl projevit v celé ekonomice, s reálným rizikem všeobecného nárůstu inflace. Roberto Ariotti, prezident Assofondu, sdružení Confindustria zastupujícího italské slévárny, pokazuje na rizika pro výrobu a navrácení „do normálu“ pro italské slévárny.

Ariotti se domnívá, že „Itálie v současné době nese větší rizika než ostatní země, protože, jak všichni ví, Itálie má velmi silné odvětví zpracovatelského průmyslu, ale nemá dostatek surovin. Proto, pokud ceny surovin porostou – a ještě v horším případě, pokud budou stoupat jako v současné době – doplatí na to celý italský průmysl, potažmo celý evropský průmysl“.

Dále dodává, že „současnou výzvou jsou jednoznačně pořizovací a dodací kapacity objednaných produktů. Suroviny pocházejí především z východu, který jich aktuálně vyžaduje velké množství a nemá takové problémy se zaplacením požadovaných cen. Italský trh si tyto ceny, jež přesáhly růst 60 %, nemůže dovolit a proto je zásobován podmíněným množstvím a bez možnosti naskladnění. Situace je tedy znepokojivá a není vyloučeno, že by mohlo dojít k zastavení výroby“.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Milán.
Zdroj: RAI News
• Oblasti podnikání: Slévárenství a kovárenství
• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí