Izrael je desátým největším vývozcem v obranném průmyslu

Podle nedávno zveřejněné výroční zprávy Mezinárodního stockholmského mírového institutu (SIPRI) se za posledních pět let Izrael umístil na 10. místě v globálním žebříčku vývozu obranných systémů a zbraní. Co se týče importu produktů obranného průmyslu, země obsadila 14. pozici.

Na celkovém světovém objemu exportu v oboru se Izrael podílel 2,4 procenty a tvoří tak největšího vývozce produktů obranného průmyslu v regionu Blízkého východu. Hlavními destinacemi vývozu byly Ázerbájdžán, Indie a Vietnam.

Ilustrační fotografie

Za posledních pět let Izrael importoval necelá dvě procenta produktů z obranného průmyslu z celkového objemu. Primárním dovozcem v tomto sektoru jsou Spojené státy, jejichž produkty tvoří 92 % veškerého izraelského importu v obranném průmyslu.

Mezi dovezenými bezpečnostními technologiemi a zbraněmi ze Spojených států převažují zejména stíhačky a střely. Zbylých osm procent jsou dodávky převážně z Evropy. Izrael ročně investuje do obrany 20 miliard dolarů.

Jaké nové typy letounů nabízejí tuzemští výrobci?

Příležitosti v Izraeli pro české výrobce zbraní v mohou být zejména v dodávkách nákladních vozidel, zobrazovacích průzkumných zařízení, velkorážových a malorážových zbraní a nábojů. Perspektivu mají také kybernetické obranné technologie a specializovaný software.

Dalšími příležitostmi pro české zbrojařské firmy je navazování strategických partnerství s izraelskými subjekty, jak při vývoji nových komplexních obranných systémů, tak i ve spolupráci na třetích trzích, kde se jedna či druhá strana z různých důvodů obtížně prosazuje.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Izrael.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod | Obranný průmysl
• Teritorium: Asie | Izrael | Zahraničí