Izrael se připravuje na fungování po očkování proti Covid-19

Izraelská pravidla pro naočkované mohou být pro nás inspirací.

Izrael, který má něco přes devět milionů obyvatel (bez palestinských území), uzavřel se společnostmi Pfizer, Moderna, AstraZeneca smlouvy na dodání celkem 24 milionů dávek vakcín.

V rámci celonárodní vakcinační kampaně „Back to Life“ již byly naočkovány přibližně tři miliony obyvatel. Očkuje se rychlostí 200 000 osob denně. Dle informace Izraelského ministerstva zdravotnictví (MZd) bylo v zemi ve vyšších věkových skupinách naočkováno přes 70 % populace. Kampaň si klade za cíl naočkovat pět milionů lidí do poloviny března. Vakcína by měla být dostupná pro všechny obyvatele Izraele, pravděpodobně i cizince, kteří v Izraeli pracují.

Předpokládá se, že strategie umožní rychlý návrat k běžnému a hlavně bezpečnému fungování země. V této souvislosti bylo také nutné vymyslet a rozpracovat systém evidence očkování a fungování osob, které očkování již absolvovaly. V zemi byl představen návrh systému tzv. očkovacího průkazu a zeleného pasu. Potvrzení o očkování, resp. očkovací průkaz, by měl být vystaven týden po obdržení druhé dávky vakcíny a bude platný po dobu šesti měsíců, a to i v angličtině. Plánuje se, že na jeho základě bude dotyčný osvobozen od povinné karantény po návratu ze zahraničí či po kontaktu s nakaženou osobou a jiné výhody. Další doklad, tzv. green passport – zelený pas, by měl být na půl roku vystavován všem očkovaným a také těm, kteří již onemocnění prodělali (zatím není stanoveno na jak dlouho) nebo absolvovaly PCR test s negativním výsledkem (platnost pasu 72 hodin). Uvedeným osobám by měl být umožněn vstup na kulturní akce, společenské či sportovní události, do muzeí apod. Předpokládá se, že držitelé tohoto pasu budou moci mimo jiné navštívit místní zelené turistické destinace u Rudého a Mrtvého moře. Demoverzi zeleného pasu spustilo MZd tento týden. Jedná se o mobilní aplikaci s QR kódem. Testování aplikace bude probíhat přibližně jeden měsíc. Ministerstvo předpokládá i fyzickou verzi zeleného pasu, především pro seniory a ty, kteří nevlastní smartphony.

Zároveň s tím však vyvstala otázka právních souvislostí zeleného pasu, zejména diskriminace těch, kdo se nemohou nebo nechtějí očkovat. O platnosti a použitelnosti těchto dokladů na mezinárodní úrovni jedná Izrael se zahraničními partnery. Jejich reálné uvedení do praxe je tedy pod otazníkem.

Přestože očkovací kampaň byla zahájena už v prosinci, její účinky se dostaví pravděpodobně až koncem 1. čtvrtletí. Aktuálně se Izrael nachází ve 3. celostátním lockdownu, navíc nedávno zpřísněném a prodlouženém, a registruje velké nárůsty nových případů nákazy. Je to dané nedodržováním pravidel a pravděpodobně i menší ostražitostí vyvolanou přílišným optimismem v souvislosti s očkovací kampaní. Obavy panují také z nových, více nakažlivých mutací.

Zdroj: https://www.ynetnews.com/
Z
pracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Izrael v Tel Avivu a Jeruzalémě.

• Oblasti podnikání: Ostatní | Zdravotnická technika
• Teritorium: Izrael