Účastníci diskuz vyjádřili optimismus a víru ve schopnost místních firem vyrovnat se s aktuálními problémy způsobenými probíhajícím konfliktem, a především zpomalením přílivu zahraničního kapitálu kvůli vyčkávání zahraničních investorům a povolávacím rozkazům do armády.
Podle odhadů aktuálně v technologickém sektoru chybí 15–20 % zaměstnanců ve srovnání s běžnou situací. Podle panelistů by konflikt mohl sloužit jako katalyzátor dalších inovací v sektoru, zejména v souvislosti s vojenskými technologiemi, letectvím, kybernetickou bezpečností a dalšími souvisejícími technologiemi. Pomoc firmám slibuje také izraelské vláda, která chystá speciální programy a kompenzační balíčky zaměřené na podporu nejvíce zasažených podniků.
ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí
Izraelský technologický trh je tradičně na velmi vysoké úrovni a je plný úspěšných start-upů s inovativními nápady a dalších firem intenzivně investujících do vědy a výzkumu. Izraelský hi-tech trh patří mezi nejvíce konkurenceschopné na světě. Vláda též významně investuje do vědy a výzkumu. V červenci 2023 navíc schválil Kneset schválil daňové úlevy pro investory v hi-tech sektoru s cílem zvýšit atraktivitu Izraele jako destinace pro investory.
Vysoce konkurenční prostředí na technologickém trhu představuje pro firmy, které uvažují o vstupu na izraelský trh, výzvu, ale současně také možnou příležitost. Místní trh je připravený na sofistikovanější produkty a služby a rovněž izraelské firmy disponují zajímavým know-how. Příležitosti pro české exportéry se mohou objevit v případě, že izraelské firmy vyjdou z aktuálních problémů posílené, a to i v případě, že by problémy přetrvávaly.