Zdroj: CzechTrade

Jaderná energie a plyn budou součástí tureckého energetického mixu

Turecko plánuje postavit dvě nové jaderné elektrárny. Také plyn se bude podílet na tureckém energetickém mixu. První jaderná elektrárna, která je již v pokročilém stádiu výstavby, by měla zahájit provoz prvního bloku ještě letos.

Každý další nadcházející rok bude spuštěn jeden z dalších celkem čtyř reaktorů. Jedná se o elektrárnu Akkuyu, která se staví na pobřeží Středozemního moře poblíž města Mersin.

Ilustrační fotografie

Turecko se současně také začíná připravovat na stavbu dalších dvou jaderných zařízení. Tou druhou by měla být jaderná elektrárna u města Sinop na pobřeží Černého moře. Třetí je v plánu v regionu Thrákie, na severozápadě Turecka. Bloky těchto elektráren po jejich napojení do sítě mají výrazněji přispět k posílení stále rostoucích potřeb elektrické energie v Turecku.

V blízké budoucnosti má Turecko v plánu těžit ze své strategické polohy a stát se energetickým centrem regionu. Pokud jde o plyn, Turecko si velmi slibuje od vlastních nalezišť plynu v Černém a Středozemním moři. Dále také od diverzifikace importovaného plynu z různých globálních zdrojů.

Jaké nové typy letounů nabízejí tuzemští výrobci?

Aktuálně je Turecko závislé na dovozu plynu. Plných 40 % dováží z Ruska. Současně dováží plyn dále také z Ázerbájdžánu a Íránu. Plánuje proto více diverzifikovat zdroje. Nad rámce těchto tří států si Turecko dokáže zajistit dodávky i od dalších států v podobě LNG. Jde o země Zálivu jako Spojené arabské emiráty, Katar a Omán. Dále sem patří Egypt a Alžírsko, USA a Nigérie. Turecko neopomíjí ani jednání s Irákem, Libyí a Izraelem.

Sektor energetiky stále představuje velký potenciál turecké ekonomiky. Jen do roku 2030 se odhaduje nutnost investic ve výši 10 miliard dolarů ročně do široké škály energetických zdrojů. I pro příští rok tak zahraniční kancelář CzechTrade Turecko chystá nabídnout českým firmám účast na misi energetiků. V rámci této mise bude nabídnuta účastníkům možnost participovat na jednáních s významnými tureckými hráči energetického sektoru. Sledujte kalendář akcí.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko. 
Zdroj: https://enerji.gov.tr

• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí