Jak nenaletět podvodníkům v Jižní Africe?

V Jihoafrické republice narůstá počet investičních podvodů. Přinášíme doporučení pro české exportéry, na co si dát hlavně pozor.

Existují desítky způsobů, jak získat přístupové údaje k firemním nebo osobním účtům. Podvodníci často vystupují jako finanční instituce. V případě podezření doporučujeme co nejdříve kontaktovat poskytovatele finančních služeb či osobní finanční poradce.

Šest nejčastějších podvodů a jak jim zabránitInvestice s vysokým výnosem
Obvykle nelicencovaný poradce se snaží přesvědčit investora, že neregistrovaná investice může přinést vysoký výnos s malým až žádným rizikem. Pokud to zní příliš dobře, než aby to byla pravda, pravděpodobně se jedná o podvod. Podvodníci dokonce mohou předstírat, že pracují pro správce majetku a používají falešné weby, které imitují internetové prezentace skutečných společností, vč. jmen zaměstnanců. Potenciální investor by si měl investici ověřit z různých zdrojů.

Záloha
Podvodníci žádají o platbu předem, aby umožnili přístup k dobrému obchodu. K podpisu takové zálohy se většinou užívají slova jako regulační poplatek, daň, provize, vedlejší výdaje atd. Podvodníci se většinou vydávají za profesionály v oboru finančních služeb, využívají oficiálně se tvářící e-mailové adresy. Doporučujeme pečlivě kontrolovat adresy, ze kterých zprávy přicházejí, a ověřit z dalších zdrojů, zda daný bankéř existuje.

Pyramida
Přestože schéma vypadá podobně jako multi level marketing, pyramida je nezákonná. Účastníci systému musejí získat další účastníky a zakoupit si mnoho produktů, tzn. vydělávají ti na vrcholku pyramidy. Buďte obezřetní v případech, kdy je potřeba zakoupit produkty, které se dále přeprodávají.

Podvody na internetu a sociálních médiích
Podvodníci využívají sociální média k tomu, aby vypadali legitimně, shromažďují zde citlivé údaje o uživatelích a spamují nevyžádanými nabídkami. Lidé by měli být opatrní – přístup k internetu má kde kdo.

Phishing
Lidé jsou nalákáni kliknout na odkaz, pomocí kterého podvodníci získají přístupové údaje, např. k internetovému bankovnictví, z nějž potom mohou odčerpat peníze. Tyto odkazy mohou přijít z důvěryhodných zdrojů, proto je důležité při klikání na podezřelé odkazy přemýšlet. Nejlepší způsob, jak se chránit, je mít dobrý antivirus, zkontrolovat pečlivě název zprávy, zkontrolovat odesílatele atd.

Krádež identity
Krádež identity je velkým rizikem, zejména v době lockdownu, protože lidé tráví hodně času on-line. Zloděj identity si pak může vzít půjčku nebo vybrat bankovní konto. Jakékoliv průkazy totožnosti by měly být uloženy na bezpečném místě a všechny nepotřebné dokumenty s citlivými údaji pečlivě zlikvidovány. Nikdy neposílejte osobní údaje cizím lidem.

Zdroj: businesstech.co.za
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade JAR.
• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Investice | Obchod