Jak ovlivnila pandemie v Brazílii bohaté a chudé

Zatímco se země během pandemie potýkala s rostoucí nezaměstnaností, vysokou mírou inflace a přetíženým zdravotním systémem, některá odvětví zaznamenala extrémní výnosy.

Bohatá vrstva, která podle průzkumu Euromonitor tvoří dvě procenta populace, ale činí 20% podíl na brazilském HDP, pocítila pandemickou krizi ze všech nejméně.

Ilustrační fotografie

Podle dat Euromonitoru spadají do kategorie bohaté vrstvy obyvatel třídy A lidé, jejichž roční rodinný příjem přesahuje 45 000 dolarů. Přestože se Třída A nepatrně zmenšila (v roce 2019 tvořila 2,7 % obyvatelstva), její výdaje zůstaly téměř netknuté ve srovnání s konzumem celého státu.

V důsledku opatření proti šíření koronaviru byli bohatí nuceni šetřit. Podle studie mohou za vyšší útraty na domácí půdě hlavně zavřené hranice, kdy lidé nemohli cestovat na drahé dovolené, ani létat na nákupy do oblíbených metropolí jako jsou New York či Paříž.

Jak dopadá na brazilskou ekonomiku vláda prezidenta Bolsonara?

Ačkoli celkový prodej osobních aut v Brazílii zaznamenal v roce 2020 pokles o 38 % a v roce 2021 o další 3,6 %, luxusní automobilka Porsche překonala v těchto dvou letech prodejní rekordy. Manažer automobilky podotýká, že prodej luxusních aut nebyl pandemií ovlivněn a v roce 2021 stoupl o 24 %.

Narostla také poptávka po vrtulnících a soukromých tryskáčích, čekací doba byla u některých modelů až 20 měsíců. Rovněž trh s luxusními nemovitostmi zažil boom, od ledna do září roku 2021 bylo uvedeno na trh o 81 % více novinek než za stejné období v roce minulém, v oblasti prodeje byl nárůst 47 %. Zde byla, podle expertů, jedním z důvodů zajisté i loňská nízká úroková sazba. Pozadu však nezůstaly ani luxusní módní značky, zisk LVMH byl o 11 % vyšší než před pandemií.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie se sídlem v Sao Paulo.
Zdroj: g1.globo.com

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí