Jak ovlivňují ceny ropy a koronavirus kanadskou ekonomiku?

klesající cena ropy a obavy ze šíření koronaviru negativně ovlivňují kanadskou ekonomiku.

V pondělí 9.3.2020 klesla cena ropy na světových trzích zhruba o 30 %, což následně v Kanadě způsobilo průměrný pokles cen paliv o 15 % na litr. Propad cen je způsoben zejména přísnými karanténními opatření, včetně omezení cestování, což způsobilo pokles poptávky po této komoditě. Současně je však ovlivněn také sporem mezi Saúdskou Arábií a Ruskem, kteří se nedokázali dohodnout na omezení produkce. Dalším faktorem vyvíjející tlak na cenu ropy v Kanadě je také série železničních blokád kmenem Wet’suwet’en.

Poklesu ceny ropy bude mít dopad zejména na ekonomiku Alberty, která zajišťuje 77 % produkce ropy v Kanadě. Akciové ceny výrobců jako Suncor Energy Inc. a Canadian Natural Resources Ltd. se v pondělí ráno snížily o 20 až 25 procent. Došlo také k poklesu kanadského dolaru, který oslabil již minulý týden o 0,1 %, kdy Bank of Canada dosáhla největšího snížení úrokových sazeb za posledních 10 let. Po kolapsu ceny ropy klesl kanadský dolar o 1,3 %.

V Kanadě je v porovnání s ostatními zeměmi riziko nákazy relativně nízké. Od ledna bylo zaznamenáno 69 případů COVID-19, většina z nich v Ontariu a Britské Kolumbii, z nichž jeden byl fatální. Z průzkumu veřejného mínění vyplývá, že pouze 8 % Kanaďanů se bojí ohrožení jejich osobního zdraví, spíše se obávají dopadu na zemi a finance. Obava z finanční hrozby se za poslední dva týdny zvýšila o 20 %.

Úřady vyzývají chránit se dodržováním základních hygienických pravidel jako je časté mytí rukou, zakrývání úst i nosu při kýchání a kašlání a v případě nemoci zůstávat v domácím léčení.

Zdroj: Globalnews, Reuters, CNBC
Vypracoval tým CzechTrade Calgary

Pravidelné novinky e-mailem