Jak pandemie překreslila mapu USA?

Navzdory očekávání nezpůsobila pandemie další ekonomickou depresi, přesto na post-pandemické Americe zanechala své stopy.

Většina odvětví zakomponovala do svého každodenního fungování nové technologie a umožnila práci prostřednictvím vzdáleného přístupu, což zapříčinilo změny v rozložení pracovní síly.

Ilustrační fotografie

Zaměstnancům byl umožněn přesun do menších a nákladově příznivějších měst, především pak do těch na středozápadě a jihovýchodě. Pracovníci z New Yorku se přestěhovali na jih do Miami, pracovníci z Los Angeles a San Francisca našli zalíbení ve Phoenixu.

Výška daní, kvalita života, atraktivita místa nebo rozšířenost práce v online prostředí se staly rozhodujícími aspekty mobility pracovní síly. Za ukázkový příklad tohoto jevu lze považovat Texas, který jako jeden z prvních států začal uvolňovat opatření a lákat podniky na své příznivé podmínky. V roce 2021 bylo v Texasu založeno rekordní množství podniků, investováno kolem 68 miliard dolarů a vytvořeno přes 60 700 pracovních míst.

Český aplikátor Tugi zlomí strach lidí z injekcí

Pracovní trh není ovšem jediný, který zaznamenal výrazné změny. Trh s nemovitostmi zažil v oblasti nájemních prostor výrazný šok, když podniky začaly přecházet na home office a opouštět své kanceláře. Pokud by stát v podobě injekcí do ekonomiky nezasáhl, opuštěné mrakodrapy či prudce klesající ceny by znamenaly novou realitu. Místo toho vládní podpora odstartovala nárůst cen jak komerčních, tak i obytných prostor.

Jako třetí trh procházející značnými změnami lze označit finanční trh. Rizikový kapitál poskytl rozvíjejícím se společnostem potřebnou hotovost a uzavřel investice v hodnotě až kolem 300 miliard dolarů, z nichž větší města získala většinu.

Všechny zmíněné tlaky způsobené pandemií mohou mít v budoucnu vliv na to, jaká odvětví a jaká města budou dominovat americkému trhu.

Zdroj: San Francisco Business TimesZpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade a CzechInvest USA (San Francisco)