Jak se daří nizozemským pobočkám?

Zatímco od britského referenda o (ne)setrvání v EU před třemi lety příliv britských investic do Nizozemska strmě stoupá, nizozemské společnosti jsou obezřetné a své investice spíše z ostrovů stahují.

Nizozemská statistická agentura (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS) v pondělí zveřejnila výsledky průzkumy, dle kterých velké mezinárodní společnosti mají tendence uzavírat na ostrovech sídla svých podnikatelských aktivit a přesouvat je do jiných teritorií. Jen investice ze stran nizozemských společností klesly z € 60 miliardard v roce 2016 na € 11 miliard, investovaných v letech 2017 a 2018.

Zatímco se však investice ze země tulipánů na stahují, zájem ze strany britských podnikatelů a investorů v Nizozemsku rostou – britské nadnárodní společnosti otevírají peněženku šestinásobně oproti roku 2016. V číslech, v roce 2018 dosahovaly britské investice výše € 80 miliard, roce 2018 to bylo dle oficiálních zdrojů jen miliard čtrnáct.  Většina bristkého kapitálu proudí do doing business – otevření nových poboček a akvizic nizozemských společností.

O 3 roky dříve, v roce britského referenda, čítal nizozemský daňový úřad bezmála 1300 britských poboček, které vytvářely pracovní místa pro 114 000 lidí. Opačná bilance byla 182 000 míst, vytvářených 1287 nizozemskými pobočkami v UK. Bohužel nejsou dostupné údaje o tom, kolik nizozemců má stále britského zaměstnavatele.

Nejčastějším cílem pro založení dceřiné společnosti je pro nizozemce Německo s 3800 pobočkami, dále Francie s 1853 pobočkami a s 1700 pobočkami Spojené státy americké.

Zdroj: Trouw, strana 2
Zhotovil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux

Pravidelné novinky e-mailem