Vývoj cen domů v JAR do konce roku 2020

Očekává se, že ceny nemovitostí v letošním roce poklesnou nejméně o 5 %, zatímco některé luxusní nemovitosti mohou ztratit dokonce mnohem více ze své hodnoty. Vinou krize, kterou způsobil covid-19, se na trhu objeví více domů a zároveň poptávka o ně bude nízká. S poklesem úrokových sazeb by se však ceny mohly během příštího roku vracet do normálu.

Dříve vlažný jihoafrický trh nemovitostí bude těžce zasažen koronavirovou krizí. Rozsáhlá ztráta pracovních míst a nejistota příjmů nevyhovují dobře poptávce a lidé pravděpodobně dají své nemovitosti k prodeji, protože si nebudou moci dovolit splácet půjčky a hypotéky.

Ani prudké snížení úrokových sazeb – hlavní úroková sazba se nyní snížila z 10 % na začátku roku na 7,25 % koncem května – nezachrání trh s nemovitostmi. Pokud se ekonomika Jihoafrické republiky letos sníží o 6 % – rezervní banka v současné době předpovídá pokles o 7 % – skupina pro výzkum nemovitostí Lightstone očekává, že průměrné ceny nemovitostí klesnou o 8,8 %.
V horším případě, kdy se ekonomika sníží o 10 % (což někteří ekonomové předpokládají spíš), ceny domů by mohly ztratit až 14,5 % své hodnoty. FNB očekává mírnější pokles cen nemovitostí o přibližně 5 % – stále velký pokles ve srovnání s posledním velkým propadem „pouze“ o 1,5 % v roce 2009.

Během nejhorších předchozích recesí po druhé světové válce klesly v Jižní Africe ceny rezidenčních nemovitostí až o 10 %. Je tedy docela možné, že majitelé domů, kteří nedávno koupili domy se 100% hypotečními zástavními listy, nyní zažijí negativní kapitál (tržní hodnota domu je nižší než vynikající hypoteční zástava).

Po předchozích prudkých recesích se trh obvykle začal rychle zotavovat. Současná recese však může být hlubší a delší, než jaká byla dříve, protože krize se zkombinovala s již existující problémy v místní ekonomice.

Dalším problémem je skutečnost, že se uskutečňuje jen velmi málo transakcí s nemovitostmi a navíc byly kanceláře úřadů uzavřeny. Realitní agenti budou moci plně fungovat až v úrovni 2 uzavření země (nyní je v úrovni 4, úroveň 3 bude v některých provinciích v červnu). Nejhůř dopadnou špičkové a luxusní nemovitosti. Lightstone předpovídá pokles cen luxusních nemovitostí o téměř 20 % v rámci nejhoršího scénáře.

Poptávka po levnějších nemovitostech bude posílena i prostředními segmenty „výkupu“, což je běžné v tak slabém ekonomickém prostředí. Očekává se ale, že ceny nemovitostí by se měly příští rok oživit díky historicky nízkým úrokovým sazbám, poklesu cen nemovitostí a nižším převodním poplatkům (zejména v segmentu se středními cenami).

Zdroj: businessinsider.co.za
Zpracoval kolektiv pracovníků Zahraniční kanceláře CzechTrade v Johannesburgu

Pravidelné novinky e-mailem