Jak se s virem potýká Turecko?

Také Turecko se potýká s následky stále rychlejšího šíření koronaviru Covid-19 a čelí narůstajícím ekonomickým problémům. Na podporu hospodářství směřují miliardy dolarů.

Turecko k 1. dubnu hlásí přes 13 tisíc nakažených a viru covid-19 podlehlo přes 200 lidí. V posledním týdnu tak došlo k výraznému nárůstu v obou sledovaných parametrech.

„Ke konci března ale došlo i k nárůstu počtu testovaných, zhruba na 10 tisíc za den. Na rozdíl od ČR se ale místní úřady rozhodly nezveřejňovat bližší informace o stavu nakažených v jednotlivých městech či regionech. Konstatovaly pouze, že nákaza je rozšířena po celé zemi, což ilustruje i fakt, že v Turecku je nyní celkové karanténě 41 obcí,“ popisuje vedoucí zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Istanbulu Vladislav Polách.

Jaká jsou aktuální omezení?

„V Turecku k 1. dubnu 2020 neplatí všeobecná karanténa, vláda zavedla tzv. social distancing,“ doplňuje zástupce CzechTrade.

Místní úřady nařídily stávající opatření:

 • Zákaz volného pohybu osob nad 65 let včetně (od 21. 3. 2020)
 • Omezení počtu nakupujících v jedné prodejně dle kapacit prostor daného obchodu – 1 osoba na cca 10 metrů čtverečních
 • Uzavření obchodů s elektronikou, domácími potřebami atp.
 • Omezení prodejní doby potravin od 9:00 do 21:00
 • Omezení přepravní kapacity prostředků veřejné dopravy na polovinu
 • Omezení taxi přepravy na polovinu (řídí se dle SPZ vozidel)
 • Uzavření základních, středních i vysokých škol – tyto školy mají distanční vzdělávání podpořené vyhrazenými televizními kanály či edukačním webem
 • Zákaz všech kulturních a sportovních akcí, se kterým se pojí uzavření divadel, kin, sportovišť, krytých bazénů či tureckých lázní
 • Uzavření pozemních hranic s Řeckem, Bulharskem, Gruzií, Íránem a Irákem

Vzhledem ke zhoršující se situaci byla 28.3.2020 nařízena další opatření jako praktické přerušení mezinárodních letů, kromě několika málo výjimek.

aapsky / Shutterstock.com

Omezeny byly podle Vladislava Polácha vnitrostátní lety stejně jako železniční, autobusová a lodní doprava v rámci Turecka.

Platí rovněž zákaz meziměstského cestování (až na několik výjimek). Uzavřeny jsou nově promenády, historické památky, piknikové oblasti a městské parky.

„Je zakázáno dělání pikniku, rybaření, sportování, turistika a další obdobné aktivity. Pro cestování meziměstskou veřejnou dopravou je vyžadováno povolení, pro občany nad 65 let je nutné povolení dokonce i pro soukromou dopravu,“ prozrazuje Polách.

Turkish Airlines přerušují lety až do 17. 4., a to kromě pěti destinací (New York, Washington, Moskva, Addis Abeba, Hong Kong). Lety do ČR byly zrušeny už dříve.

Pro další informace sledujte weby našich zastupitelských úřadů v Ankaře a Istanbulu.

Pomáhá, kdo může

V Turecku se vzhledem k aktuální situaci zvedla vlna solidarity.

Turecký prezident spustil koncem března takzvanou Národní kampaň solidarity, která se má zaměřit na podporu potřebným. Sám vyhlásil, že se vzdá několika měsíčních platů. Následovali ho i další politici.

Už první den tak bylo vybráno 791 tisíc amerických dolarů. V Istanbulu byla pod vedením opoziční strany CHP vyhašena obdobná sbírka pro potřebné, kteří jsou nejvíce zasaženi dopady covid-19.

Místní armáda začíná podle zástupce agentury CzechTrade distribuovat potraviny a další hygienické potřeby občanům nad 65 let, pro které platí karanténa. V zařízení patřícím místnímu četnictvu (Jandarma) se dnes šijí roušky.

Tažení proti spekulantům

Stejně jako v České republice začal stát regulovat ceny a vývoz ochranných prostředků.

„Ministryně obchodu Ruhsar Pekcan 26. března oznámila, že vývoz produktů, jako jsou ventilátory, spotřební ventilační a intubační trubice, monitorů intenzivní péče atp. podléhá souhlasu Agentury pro zdravotnické prostředky,“ sděluje Vladislav Polách.

Regulace na vývoz ochranného vybavení byla nařízena již začátkem března.

Do začátku dubna bylo v tomto ohledu pokutováno na 200 společností a zabaveno více než 2,5 milionu ochranných masek, 142 tisíc kusů rukavic či 176 tisíc lahví dezinfekčních prostředků.

Jak vláda pomáhá ekonomice?

Už 18. března schválila vláda pomoc místní ekonomice v objemu 15,4 miliardy amerických dolarů.

Cílem tohoto balíčku, který Turci nazývají „Ekonomický stabilizační štít“ je prioritně udržet zaměstnanost a tok peněz v ekonomice, připomíná zástupce CzechTrade Vladislav Polách. Balíček mimo jiné obsahuje snížení daňové zátěže pro podnikatele, podporu nízkopříjmovým skupinám obyvatel a stejně tak lidem nad 65 let.

Vybraná opatření:

 • snížení DPH u vnitrostátních letů
 • daně za ubytování (pohostinství) se nebudou platit do listopadu 2020
 • odložení úvěrových plateb minimálně o tři měsíce
 • platby sociálního a zdravotního pojištění u zaměstnanců jsou odloženy o minimálně šest měsíců u určitých průmyslových odvětví (automotive, hutnictví, textilnictví, retail a logistika)
 • o 50 % byl navýšen Úvěrový garanční fond na současných 50 miliard TRY (7,7 miliard amerických dolarů)
 • zlevnění úvěru pro občany

Turecká centrální banka pak na svém zasedání schválila další snížení úrokových sazeb, a to z 10,75% na 9,75%.

Organizace pro rozvoj malého a středního průmyslu KOSGEB odložila splatnost poskytnutých úvěrů o tři měsíce a rozšířila platnost svých dotačních programů o další čtyři měsíce. KOSGEB rovněž podpoří částkou 6 milionů projekty zabývající se výrobou ochranných pomůcek.

Státem vlastněné banky (Ziraat, Halkbank a Vakıfbank) oznámily koncem března, že připravily balíčky, které usnadňují přístup k půjčkám a poskytují flexibilitu zákazníkům, již potřebují další úvěry.

Aby na tyto úvěry firmy dosáhly tak nesmí snížit stav svých zaměstnanců, který evidovaly ke konci února. Balíček například dává možnost 36 měsíční půjčky s úrokem 7,5 %, což je méně než základní úroková sazba centrální banky. Navíc u těchto půjček je odklad splátek 6 měsíců, připomíná Vladislav Polách.

K podpoře se přidaly i místní soukromé komerční banky, které například poskytují firemní kreditní karty s limitem 25 tisíc TRY. Jiné zase odkládají splatnost půjček o několik měsíců.

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Istanbul

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem