Jak se změní kupní síla obyvatel Švédska v roce 2021

Po roce s pandemií, bez nákladného mezinárodního cestování za prací, rodinou nebo odpočinkem, méně častých návštěv restaurací a nízkých úrokových sazeb začne mnoho cizinců žijících ve Švédsku tento rok s větší rezervou hotovosti než obvykle. Pokud v létě přijde rozvolnění, bude čas na marnotratnost?

Podle Artura Arquesa, soukromého ekonoma ve společnosti Swedbank, rok pandemie způsobil, že se mnoho lidí ve Švédsku cítilo lépe.
„V roce 2020 bylo zaměstnáno mnoho lidí, kteří kvůli všem omezením neutratili tolik, kolik obvykle. Mají dnes více peněz než před rokem, větší úspory,“ řekl Arquesa švédskému zpravodajskému serveru The Local. A to ještě před změnami daní, platů a cen, které podle jeho analýzy ponechají většině domácností letos vyšší disponibilní příjmy ve srovnání s rokem 2020.

Podle ekonomické analýzy domácností, kterou letos vypracovala Swedbank, si lidé žijící v pronajatém ubytování vedli lépe než ti, kteří si nedávno koupili nemovitost, a to díky loňskému 13% zhodnocení cen domů. Změny nejvyšší míry dávek v nezaměstnanosti pomohly lidem se středními příjmy, kteří přišli o práci, zatímco důchodci a studenti na tom nejsou tak dobře.

Podle analýzy banky měla osoba žijící osamoceně v pronajatém bytě s jednou ložnicí o 200 švédských korun více v reálném vyjádření letos v lednu než ve stejném měsíci v roce 2020. Rodina v pronajatém bytě měla utratit o 150 korun více. Pokud je jejich dětem více než 16 let, stoupne to na 630 korun.

Pro nedávné kupující je situace méně růžová, protože růst cen nemovitostí znamená, že na tom budou o 1170 korun hůře, než by tomu bylo v lednu 2021. „Rychle rostou ceny nemovitostí a to, zda tento trend bude pokračovat, nebo se zpomalí, bude mít velký dopad na mnoho lidí,“ řekl pro The Local Jens Magnusson, soukromý ekonom banky SEB a dodává: „Obrovskou nevýhodou trhu s bydlením, kterou jsme viděli v posledních několika letech, je to, že mnoho lidí je omezeno v nákupu nemovitostí, protože si to prostě nemohou dovolit.“

Vzhledem k tomu, že švédské studentské půjčky a příspěvky na bydlení v loňském roce prakticky stagnovaly, budou mít studenti, kteří dostanou studentské financování, letos v reálném vyjádření o 140 korun méně měsíčně. Velmi nízké zvýšení zaručeného státního důchodu také způsobilo, že nejchudší důchodci si pohoršili o 220 korun za měsíc.

U nezaměstnaných se situace poněkud zlepšila vzhledem k nárůstu maximální měsíční výplaty nezaměstnanosti „A-kassa“ z 20 000 na 26 400 korun. To pomůže pouze těm, pro něž 20 000 představovalo méně než 80 procent jejich bývalého platu.

Budou platy růst? Pandemie dala zaměstnavatelům, a to jak ve Švédsku, tak v mezinárodním měřítku, dobré důvody k pozastavení zvyšování mezd a po nějakou dobu je ve Švédsku problémem pomalá rychlost zvyšování mezd.

„Švédská centrální banka Riksbank opakovaně uvedla, že pro lepší fungování ekonomiky a vyšší inflaci je třeba více zvyšovat mzdy,“ uvedl Magnusson. „Je zřejmé, že během pandemie máte negativní růst v mnoha zemích v Evropě, a to není dobré pro mzdy. Ale když se zotavujeme, možná ve druhé polovině tohoto roku a do roku 2022 by měla být vhodná doba pro zvyšování mezd.“

Jaké daňové změny budou pro lidi přínosem?
Loni snížené daně účinně snížily nejvyšší mezní sazbu daně ve Švédsku z 57 procent na přibližně 50 procent, což šetří těm s nejvyššími příjmy desítky tisíc korun. V letošním roce se největší daňová změna týká příjmu dosaženého důchodci, kteří berou práci na částečný úvazek.

„Zaznamenali jsme snížení daní pro důchodce a pro určité skupiny,“ řekl Magnusson. „Pokud jste pracující důchodce, může to být o něco více než 1000 korun za měsíc.“ Dnes, ve Švédsku, je-li vám více než 66 let, ale pokračujete v práci, platíte velmi nízkou daň a ponecháváte si spoustu svých příjmů.“
Dodal, že z pohledu ekonomiky jako celku jsou tyto daňové škrty příliš mírné, než aby na nich skutečně záleželo.

Kupní síla obyvatel v roce 2021 bude důležitá i pro spotřebitelské chování zákazníků v oborech spotřebního a rychloobrátkového zboží, a tedy i pro dovozce tohoto zboží ze zahraničí.

Při exportních snahách českých vývozců do Skandinávie je připravena pomoci na individuální bázi zahraniční kancelář CzechTrade se sídlem ve Stockholmu.

Připravil kolektiv pracovníků CzechTrade Skandinávie se sídlem ve švédském Stockholmu.
S využitím zdroje: zpravodajský server The Local, Richard Orange

Pravidelné novinky e-mailem