Jak se uvolňuje? Od 9.7. už neplatí bezinfekčnost po jedné dávce vakcíny

Poslední nouzový stav skončil 11. dubna a o další už vláda nepožádala. 12.4. byl zrušen noční zákaz vycházení a omezení cestování mezi okresy. Otevírání škol začalo ve stejný den. V první fázi se v týdenních rotacích vrátili do lavic žáci prvního stupně ZŠ a otevřely se mateřské školy pro děti v nejvyšším ročníku. Děti musejí ve třídách pravidelně podstupovat antigenní testy.

Historie opatření

Jak se začínalo uvolňovat podle balíčku č. 1?

Komplikace po skončení posledního nouzového stavu

Nejvyšší správní soud ve čtvrtek 22. 4. zrušil rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, podle kterého zůstaly obchody, restaurace a další provozovny uzavřené i po ukončení nouzového stavu. Jedním z důvodů byla takzvaná procesní vada, protože restrikce nebyla vydána s předchozím souhlasem vlády. Následující den ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že rezort tuto chybu napravil a vydal nové opatření. Kabinet jej schválil. Zástupci opozice vládu za tento postup kritizují a mluví o pohrdání soudem.

Studenti posledních ročníků středních škol a žáci základních škol, kteří měli problémy s prospěchem, mají od 19. dubna možnost navštěvovat skupinové konzultace, a to maximálně v počtu šesti lidí.

V dubnu se otevřely mimo jiné obchody s dětským zbožím a obuví, papírnictví, farmářské trhy a částečně zoologické a botanické zahrady. ZOO obnovily provoz ve venkovních prostorech, bylo možné je naplnit do dvaceti procent kapacity. Svateb a pohřbů se smělo do května zúčastnit jen patnáct lidí.

„Otevírají se papírnictví, dětské oblečení a obuv, aby mohli rodiče v klidu poslat své děti do škol. A také čistírny a prádelny, farmářské trhy, zámečnictví, opravny zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta,“ informoval v dubnu vicepremiér Karel Havlíček.

Původně mělo platit, že bude venku možné sportovat i ve dvaceti lidech. Uvnitř se mělo potkávat maximálně deset lidí. Víkend před koncem nouzového stavu si to ale ministr zdravotnictví rozmyslel a až do května platilo omezení shromažďování jen na dva lidi (venku i ve vnitřních prostorách). Na sportovišti se nakonec mohlo sejít až dvanáct lidí. Museli být ale rozděleni do skupin po dvou s rozestupy minimálně deset metrů.

Od pondělí 26. dubna se vrátily také všechny děti do mateřských škol, ale jen ve třech krajích (Královéhradeckém, Plzeňském a Karlovarském), kde byla v tu dobu situace nejlepší. Týž den se obnovila praktická výuka na českých středních školách a v posledních ročnících vysokých škol. V dalších čtyřech regionech (Praha, Středočeský, Liberecký, Pardubický kraj) začaly děti všech ročníků chodit do školek o týden později.

Obnovené činnosti v první fázi:

 • Obnovení výuky na 1. stupni ZŠ v rotačním systému
 • Obnovení výuky předškolních dětí v MŠ
 • Otevření maloobchodu s oblečením a obuví pro děti a papírnictví.
 • Obnovení provozu ZOO a botanických zahrad v omezeném režimu.
 • Otevření venkovních trhů (pouze potraviny).
 • Obnovení praktické výuky na středních školách (ve střídavém režimu).
 • Obnovení praktické výuky na vysokých školách (pouze poslední ročníky). Další ročníky zřejmě 10.5.
 • Otevření venkovních prostor muzeí a expozic.
 • Zprovoznění školek a dětských skupin ve třech krajích (Královéhradeckém, Plzeňském a Karlovarském)
 • Ukončení testování předškolních dětí ve zmíněných třech krajích
 • Organizovaný amatérský sport dětí venku po dvojicích, max. 12 osob

Co platilo do konce dubna…

 • Uzavření obchodů s výjimkami prodejen nezbytného zboží – potraviny, lékárny, drogerie, papírnictví či obchody s dětskými oděvy. Přibyly ale další výjimky
 • Povinné nošení respirátorů FFP 2 na pracovištích
 • Karanténa je prodloužena z deseti na čtrnáct dní

  Na všech pracovištích jsou povinné respirátory FFP2, nosit je ale musíme na veřejnosti i venku. Stát firmám i živnostníkům kompenzuje zmíněné plošné testování, dává jim 60 korun na jeden test. Nárok na příspěvek je na čtyři testy na zaměstnance nebo jednu osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně.

Opatření zrušená ke 12. dubnu:

 • Zákaz pohybu mezi všemi okresy v ČR (s výjimkami jako cesta do práce, k lékaři, péče o blízké)
 • Definitivní zastavení prezenční výuky ve školách a uzavření mateřských škol (do školy nechodili ani žáci prvních a druhých ročníků ZŠ)

Firmy, které chtějí příspěvek na testování zaměstnanců, o něj mohou od 1. dubna žádat přes web www.samotesty-covid.cz.

Ve čtvrtek 18. března vláda rozhodla o zmírnění následujících restrikcí:

 • lidé, kteří sportují, nemusejí nosit roušky v zastavěném území měst a obcí
 • návštěvy dětí v sociálních ústavech jsou možné i za hranicemi okresu
 • Lidé se mohou při aktivitách ve volném čase pohybovat po celém domovském okrese (od 12.4. po celé zemi bez omezení). Původně platilo, že je pohyb omezen jen na katastr obce, kde lidé bydlí.

  Seznam obchodů a provozoven, které mají od března výjimku a zůstávají otevřeny

Kvůli kritické situaci (nejhorší od počátku epidemie) přitvrdila vláda částečně už 25. února. Lidé musejí ve všech vnitřních prostorách a tam, kde nemohou dodržovat rozestupy více než dva metry, povinně nosit respirátor třídy FFP (do 1. března dvě jednorázové chirurgické roušky).

Respirátor si lidé stále povinně nasazují v obchodech, zdravotnických zařízeních, veřejné dopravě, ale také na mezinárodních letištích, nástupištích, v přístřešcích a čekárnách. Výjimka nadále platí pro děti do 15 let. Vláda zároveň souhlasila s vyčleněním 7,5 milionu masek a téměř 3,5 milionu respirátorů FFP 2 ze zásob Správy státních hmotných rezerv pro finančně nezajištěné domácnosti.

Zpět na začátek

Co chtěli za podporu nouzového stavu hejtmani?

Už v neděli 14. února měl definitivně skončit neustále prodlužovaný nouzový stav (nakonec se tak stalo až o dvě měsíce později). Vláda pro jeho zachování tehdy nesehnala dostatek hlasů v Poslanecké sněmovně. Nakonec se ale kabinet dohodl s hejtmany, kteří sami požádali o vyhlášení nového nouzového stavu na dobu dvou týdnů. Ministři na oplátku zástupcům krajů slíbili, že připraví změny legislativy.

Hejtmani vyzvali vládu k urychlenému přijetí nového pandemického zákona, který byl se senátní úpravou schválen 26. 2. Zákon po 12. dubnu 2021 umožnil efektivní boj s pandemií.

Hejtmani chtěli co nejrychlejší návrat dětí do škol. Zejména žáci devátých ročníků ZŠ a studenti maturitních ročníků se měli do lavic vrátit už v březnu. S ohledem na klesající počty nakažených to nastává během dubna.

Kraje požadovaly také to, aby byli kromě starších lidí přednostně očkováni učitelé. Uvolnit se podle hejtmanů měla omezení sportovních aktivit pod širým nebem (amatérský sport) a zástupci krajů žádali i okamžité otevření obchodů a restartu některých služeb. Požadavek na testování ve firmách jim vláda splnila.

Zpět na začátek

Opatření platná od 30. ledna (nad rámec původních restrikcí)

 • Lidé mohou cestovat pouze do vlastních rekreačních objektů, v nichž mohou být pouze členové jedné domácnosti.
 • Ubytovací služby smějí využívat pouze osoby na služební cestě bez dalšího doprovodu. Musejí se prokázat písemným potvrzením od zaměstnavatele či objednatele služby.
 • Pro veřejnost se definitivně uzavírají vleky a lanovky
 • Vláda zakázala cizincům cestovat do ČR až na výjimky (práce, škola, cesta za příbuznými ze závažných rodinných důvodů na povolené akce)
 • Zakázán je prodej na trzích a v mobilních provozovnách.
 • Zakázány jsou opět návštěvy v nemocnicích u pacientů na lůžkách akutní péče (výjimky mají děti či pacienti v terminálním stadiu v nemocnicích/hospicech a otcové při porodu).
 • V autoškolách musejí instruktoři i žáci využívat nově respirátory třídy FFP2

  Lidé se mohou nechat zdarma testovat na covid-19 každé tři dny. Toto opatření platí od 1. února. Předtím mohli zájemci na opakovaný test po pěti dnech.

Zpět na začátek

Během prvního prosincového týdne se po uvolnění Česko vrátilo na čísla, jež odpovídala stupni číslo 4. Vláda ale návrat k částečnému lockdownu o několik dní odložila, než se nakonec v pátek 18. prosince opět zavřely restaurace či ubytovací zařízení. Služby jako kadeřnictví či kosmetiku mohli lidé využívat jen do 27. prosince, kdy se definitivně uzavřela také většina obchodů. Poslanci schválili nouzový stav koncem ledna na čtrnáct dní, s dalším prodloužením pomohli vládě hejtmani (do konce února). Nejnovější nouzový stav, který platí od 1. března, byl prodloužen do 11. dubna. Po 12. dubnu už nouzový stav obnoven nebyl.

Výjimku ze zákazu mají stále kromě potravin, drogerie, tabáku a lékáren prádelny a čistírny, myčky aut (bez obsluhy), optika či květinářství. Fungovat mohou i prodejny bílé techniky. Otevřené zůstávají i autoservisy, zákazníci ale od 1.3. nesmí dovnitř do provozovny. Od 12. dubna mají výjimku i obchody s dětským oblečením, papírnictví, čistírny a prádelny, farmářské trhy nebo zámečnictví.

Zajímavostí je umožnění prodeje tradičního velikonočního sortimentu, o kterém vláda informovala koncem března. A najde jen o potraviny či květiny, ale také o pomlázky či dekorativní předměty.

V supermarketech je stále možné prodávat jen nezbytně nutné zboží. Jinými slovy si lidé v supermarketech nemohou koupit to, co neseženou v malých prodejnách potravin – například elektroniku, hračky či oblečení.

Už několik týdnů jsou hranice uzavřeny pro cizince (kromě výše uvedených případů). I ti, kteří mohou do České republiky přijet, ale musejí od 5. února dodržovat přísnější opatření, která vláda zavedla první únorové pondělí.

Od pátku 5. února se zpřísnila pravidla cestování do ČR. Důvodem je hlavně snaha tlumit nové mutace viru. Zavádí se kategorie velmi vysoce rizikových zemí. Příjezd z nich znamená PCR test, pětidenní karanténu ukončenou testem a povinnost nosit respirátor 10 dní.


Tomáš Petříček, exministr zahraničí

Počty lidí na bohoslužbách se s přechodem na pátý stupeň systému PES snížily na 10 procent kapacity kostela. Na veřejnosti se můžete setkat pouze ve dvou. Na svatbách a pohřbech se pak může sejít maximálně patnáct lidí.

V prosinci skončila také prezenční výuka na školách s výjimkou žáků prvních a druhých tříd základních škol a dětí z mateřských a speciálních škol. Ostatní se po vánočních prázdninách do škol nevrátili a přešli k distanční výuce. K rozvolnění pak pomalu dochází po 12. dubnu.

V provozu pro veřejnost nejsou lyžařské vleky a lanovky a v letošní sezoně už se nerozjedou. Amatéři si zatím uvnitř nezasportují, sportovní areály a haly jsou do odvolání zavřené. A týmové sporty nejsou zatím povolené ani pod širým nebem.

Provozovatelé lyžařských areálů vs. vláda

Vláda v průběhu ledna slíbila, že k uvolnění a přechodu do 4. stupně dojde v momentě, kdy bude v nemocnicích méně než 3000 pacientů s covid-19. V březnu narostl počet hospitalizovaných s nemocí až na 9500. Na uvolnění spoléhali zejména zástupci lyžařských areálů, pro které jsou únor a březen nejdůležitějším obdobím v sezóně.

V lednu zaslali provozovatelé lyžařských středisek a zástupci cestovního ruchu vládě výzvu se žádostí o otevření. Ministr zdravotnictví Jan Blatný to připouštěl, nakonec si to ale vzhledem ke špatné epidemiologické situaci rozmyslel a vláda o možném otevření areálů ani nehlasovala.

Vlekaři nakonec museli odepsat celou sezonu. Státu přitom během zimy slibovali, že dokáží dat pohybu lidí na sjezdovkách řád a budou lépe kontrolovat dodržování pravidel. V areálech bylo totiž v lednu a únoru plno i bez fungující infrastruktury – lidé na sjezdovkách sáňkovali nebo jezdili na bobech. „Lidi na hory jezdí tak i tak, a když bude otevřeno, někdo na to bude alespoň dohlížet, předejde se chaosu a bude to bezpečnější. Určitě je na místě dodržovat rozestupy a nosit roušky,” říkal ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.

Zpět na začátek

Jakub Procházka

Další informace hledejte na www.businessinfo.cz/koronavirus
• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod
• Teritorium: Česká republika