Jaká je současná finanční situace švédské společnosti Volvo Cars?

I přes problémy s pandemií rostou prodeje švédské automobilky Volvo. Očekávají se nicméně komplikace s výrobou kvůli problémům se subdodávkami.

Společnost Volvo Cars zaznamenala v první polovině roku nárůst prodeje na úroveň před pandemií. Na obzoru jsou ale i další hrozby, které mohou růst zastavit. U renomované švédské značky, kterou vlastní čínská společnost Geely, došlo v loňském roce k nárůstu tržeb o 26,3 procenta během období postižené pandemií, a společnost dosáhla prodeje v objemu 141 miliard korun (16 miliard dolarů).

Ilustrační fotografie

Z hlediska počtu prodaných kusů prodala automobilka 380 757 vozidel, což je 29procentní skok. Toto číslo také porazilo 340 826 prodaných vozidel v první polovině roku 2019. Po ztrátě v první polovině roku se společnost vrátila k zisku, který byl ve druhé polovině roku 8,2 miliardy korun.

Díky silné druhé polovině loňského roku se Volvo ukázalo být odolné vůči koronavirové krizi. Globálně omezila svůj roční pokles prodejů na pouhých šest procent, k čemuž jí pomohly silné trhy v Číně a Severní Americe, které kompenzovaly prudké zpomalení v Evropě. To ale znamená, že v budoucnu nebude těžit ze slabé srovnávací úrovně a bude čelit stejnému nedostatku polovodičů nezbytných pro elektronické systémy, stejně jako jiné automobilky.

Jaké nové typy letounů nabízejí tuzemští výrobci?

„Pokud se nezlepší nabídka polovodičů, očekáváme ve druhém pololetí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku menší prodej a růst tržeb, a to navzdory silné poptávce zákazníků,“ uvedlo Volvo v prohlášení. Společnost Volvo nerevidovala své úvahy o provedení zamýšleného upsání veřejné nabídky akcií na stockholmské burze. Automobilka tuto možnost odhalila v květnu, několik měsíců poté, co byly plány na sloučení s Geely zrušeny.

Začátkem tohoto týdne společnost Volvo oznámila dohodu se společností Geely o převzetí plné kontroly nad svými továrnami na výrobu automobilů a prodejními operacemi v Číně, protože to umožňují právní změny. Toto oznámení považovali analytici za krok ke zvýšení atraktivity Volva v případě, že se IPO pohne kupředu. 

Finanční a výrobní kondice švédských automobilek má též vliv na dodávky jednotlivých komponentů, a tedy i na české firmy, které do Švédska exportují, nebo se o export sem pokoušejí. Ve snahách o získání zakázek je českým exportérům připravena pomoci na individuální bázi kancelář CzechTrade Skandinávie se sídlem ve Stockholmu.

S využitím zdroje: AFP/The Local
Připravil kolektiv pracovníků CzechTrade Skandinávie se sídlem ve švédském Stockholmu.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí