Aktuální omezení a podmínky pro vstup do Jihoafrické republiky

Jihoafrická republika se stále nachází v levelu 3 lockdownu, ale jednotlivá omezení a pravidla se mění poměrně často. Naposledy prezident Cyril Ramaphosa promluvil k národu 1. února 2021, aby oznámil mírné zmírnění současných restrikcí.

Nově od 2. února 2021 se opět smí prodávat alkohol, v obchodech ve dnech pondělí až čtvrtek, v restauracích celý týden. Zákaz vycházení platí v čase od 23:00 do 4:00 hod., zábavní zařízení však musí zavřít nejpozději ve 22:00 hod. Povolena jsou náboženská shromáždění (uvnitř max. 50 osob, venku 100 lidí), pohřby mají stále limit 50 účastníků.

Ostatní sociální, politická a sportovní setkávání zůstávají zakázána. Veřejná místa jsou za přísných podmínek opět zpřístupněna (parky, bazény, pláže atd.). Nadále zůstávají v platnosti zvýšená hygienicko-bezpečnostní opatření jako povinné nošení roušek na veřejnosti, častá dezinfekce atd.

V zemi bude fungovat 200 zařízení, která budou spravovat vakcíny proti covid-19. Do země dorazily první vakcíny z Indie a prioritně budou očkováni lidé pracující ve zdravotnictví. Prezident slíbil, že vakcíny budou dostupné pro všechny, vč. nelegálních imigrantů, nikdo však nebude nucen, aby očkování podstoupil. Zájemci o očkování se musí zaregistrovat do místního elektronického systému (The Electronic Vaccination Data System).

Vzhledem k často se měnící situaci v JAR zahraniční kancelář CzechTrade v Johannesburgu nedoporučuje do země cestovat. Nestálá je zejména situace ohledně letů – řada leteckých společností (KLM, Emirates) zrušila na následující týdny lety, řada cestujících si tedy může pobyt v JAR nedobrovolně prodloužit.

Podmínky pro vstup však zůstávají stejné: 

  • cestující se musí prokázat negativním PCR testem, který není starší 72 hodin,
  • při příletu jsou cestující ještě skenováni, zda nejeví symptomy nákazy, pokud je vykazují musí se podrobit dalšímu testu a na vlastní náklady se uchýlit do státem nařízené karantény,
  • pro mezinárodní cestování jsou otevřená pouze tři letiště (v Johannesburgu, Kapském Městě a Durbanu), ostatní vstupy do země zůstávají uzavřeny,
  • nejnovější informace jsou k dispozici na oficiálních webových stránkách JAR (www.gov.za),
  • další informace poskytuje Velvyslanectví ČR v Pretorii (www.mzv.cz/pretoria).

K 2. 2. 2021 bylo v JAR celkem evidováno 1,45 milionu případů nákazy, celkem se uzdravilo 1,3 milionu obyvatel a zemřelo 44 tisíc nakažených.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade JAR.
• Témata: Koronavirus svět