Jaká šance má český letecký průmysl v Thajsku?

Dne 22. června se konala v pořadí třetí online konference se zaměřením na letectví ve vybraných asijských zemích. Thajský trh představil českým firmám Petr Slowik, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Bangkoku, a také host konference, velvyslanec ČR v Thajském Kralovství Marek Libřický.

doprava-21118411-120.jpgSérie online konferencí je součástí nově vznikajícího projektu Czech Aerospace Solution for Asia x CzechTrade k podpoře propagace širokého spektra českého leteckého a kosmického průmyslu v Asii. Projekt vznikl ve spolupráci s Leteckou amatérskou asociací ČR a Asociací leteckých a kosmických výrobců ČR. Spolupodílely se na něm zahraniční kanceláře CzechTrade v Singapuru, Číně (Chengdu), Vietnamu, Indonésii, Indii a Thajsku. 

Možnosti pro české firmy v leteckém průmyslu v Thajku představil Petr Slowik, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Bangkoku spolu s velvyslancem ČR v Thajském království Markem Libřickým. Informovali o trendech, příležitostech ve všeobecném letectví, ve vesmírné oblasti a v oboru UAV. Zazněly i informace k aktuální pandemické situaci v teritoriu. Velvyslanec Marek Libřický seznámil firmy s problematikou obranného průmyslu, kterou se zastupitelský úřad dlouhodobě zabývá a dotknul se i velmi specifického přístupu Thajců k tomuto průmyslu. 

Thajsko je obecně velmi silné především v oblasti Maintenance, Repair and Operations / Overhaul (MRO). Vzhledem k vysokému počtu letů je pochopitelně potřeba letadla opravovat, servisovat a udržovat, Thajci tak získali mnoho cenných zkušeností a chtějí na ně dále navázat. O významu thajského MRO vypovídá i jeho podíl ve světě, je to celých 11,42 %. Do budoucna se chce Thajsko stát v regionu ASEAN v sektoru MRO hubem, i přes silného rivala – Singapur. 

Všeobecné letectví (General Aviation, GA) v Thajsku, a zároveň i jeho ohromný potenciál, stojí stále ve stínu armádních letounů a komerčních letů. Podobná situace je mimochodem i v dalších jihoasijských státech – zatímco v západním světě hraje GA v leteckém průmyslu prim, tak ve stále konzervativních státech stojí toto odvětví spíše na pokraji zájmu. České firmy mají v GA pochopitelně velkou tradici, zkušenosti a technologie, mohly by tak nejen Thajsku pomoci s postavením tohoto odvětví na nohy. Otázkou není jestli, ale kdy začne v Thajsku boom v oblasti GA. 

Thajsko má ambice i ve vesmírném programu. V rámci ambiciózního projektu Thai Space Consortium spolupracuje thajská vláda s partnery na výrobě satelitů a posílení vesmírných schopností země. Očekává se, že satelit TSC-Pathfinder, který bude zároveň v Thajsku vyroben, bude vypuštěn v roce 2023 za účelem průzkumu přírodních zdrojů Země.

Potenciál skýtá i odvětví dronů, využití mohou najít např. v zemědělství, obraně a v dalších sektorech.  V současnosti na Thajském trhu operuje několik tuzemských společností, které se zabývají vývojem a výrobou dronů. CzechTrade spolu s velvyslanectvím v Bangkoku bude tento perspektivní obor nadále sledovat. 

O velkém zájmu českých firem o thajský trh svědčila především jejich hojná účast na online konferenci. Agentura CzechTrade jsou spolu s velvyslanectvím připravení podat českým firmám pomocnou ruku při vstupu na tento nejednoduchý trh. 

Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Thajsko.  
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl
• Teritorium: Thajsko