Jakarta buduje první projekt využití odpadu k vytváření elektrické energie

Jakarta produkuje každý den přes 7 000 tun odpadu a je závislá na skládce, jejiž kapacita bude naplněna na maximum již v roce 2021. Projekt spalovny s technologií přeměny na elektrickou energii bude stát 250 mil USD.

Indonéské hlavní město Jakarta je známé svou rezistencí řešit dlouhodobý problém s odpadky. Proto je první projekt využití odpadů a jejich přeměnu na elektrickou energii vskutku průlomový. Guvernér Jakarty Anies Baswedan se pokouší řešit dlouholetý problém rostoucího objemu městského odpadu projektem spalovny za 250 mil USD, resp. vybudováním spalovny a zařízení využití odpadů pro vytváření elektrické energie. 
Za pomoci vytvoření společného podniku mezi městskou developerskou firmou PT Jakarta Properindo (JAKPRO) a finskou energetickou společností FORTUM, se očekává, že zařízení na využití energie z odpadu (waste-to-energy) bude zpracovávat denně 2 200 tun z cca 7 000 tun odpadů, které město každý den vytváří. A přetvoří je na 35 megawattů za hodinu (MWh) elektrické energie.
Prezident JAKPRO Dwi Wahyu Darwoto při svém úvodním projevu slavnostního dne začátku stavby tohoto zařízení uvedl, že výstavba spalovny bude dokončena za tři roky. Samotný guvernér Jakarty Anies vyjádřil naději, že spalovna by mohla být připravena do provozu již za dva a půl roku. Novinářům guvernér Jakarty sdělil, že požádal developery o dokončení výstavby spalovny dříve, protože stanovil termín konec roku 2021.
Rychlejší dostavbu celého zařízení na využití odpadů pro vytváření elektrické energie je potřeba vnímat v kontextu zanedbání systémového plánování podobných zařízení. Již minimálně 5 let se hovoří o akutní potřebě podobné spalovny, protože radnice hlavního města Jakarty prohrává boj s časem (a odpadky), které v objemu 7 000 tun/denně naplňují hlavní skládku v Bantar Gebangu, Bekasi (výhodní část od Jakarty). Tam Jakarta umísťuje svůj odpad již od 80. let a předpokládá se, že kapacita skládky dosáhne svého maxima právě v roce 2021.
Finská technologie, která je prohlášena za ekologicky šetrnou a v souladu se směrnicí Evropské unie o průmyslových emisích, přetvoří 80 až 90 procent odpadu na energii. Energie bude prodávaná státní elektrárenské společnosti PLN. Projekt spalovny je financován úvěrem od Světové banky prostřednictvím Mezinárodní finanční organizace (IFC) a malá část financování projektu byla vyčleněna z rozpočtu města Jakarty.
Zařízení a spalovna v jakartské oblasti Sunteru bude jednou ze 4 elektráren na bázi odpadů, které radnice v Jakartě hodlá vybudovat. Dalšími místy budou Marunda v severní Jakartě, Cakung ve východní Jakartě a Duri Kosambi v západní Jakartě. Nicméně přes naprosto urgentní situaci jsou tato další místa dle guvernéra Jakarty ještě předmětem dalších jednání. 

Zpracoval tým CzechTrade Jakarta
Zdroj: JakartaPost, TEMPO
• Témata: Zahraniční obchod
• Teritorium: Asie | Indonésie | Zahraničí