Jaké infrastrukturní projekty čekají mexickou metropoli v roce 2022?

Starostka hlavního města Mexika Claudia Sheinbaum představila plán zaměřený zejména na městskou dopravu.

V rámci městské dopravy představila starostka města pět nových projektů, další čtyři jsou již v procesu. „Největší investice budou směřovat do veřejné a nemotorizované dopravy,“ deklarovala Sheinbaum. Rekordní rozpočet bude směřován do modernizace. Do dopravy bude v hlavním městě celkem směřovat 39,562 miliardy mexických pesos (1,8 miliardy amerických dolarů). 

Ilustrační fotografie

Mezi nové projekty patří například výstavba třetí linky lanovky, která by měla být postavena v oblasti Parku Chapultepec v distriktu Miguel Hidalgo. Cílem je spojení mezi čtyřmi sekcemi parku spolu s Campo Marte. Město plánuje do roku 2024 postavit celkem čtyři linky lanovky.

Dalším projektem je modernizace linky 1 metra. O tomto projektu se hovoří již delší dobu, nyní starostka města oznámila, že modernizace nejstarší linky metra ve výši 39 miliard mexických pesos započne příští rok. Veřejné výběrové řízení na tento projekt vyhrálo v listopadu 2020 čínské konsorcium složené z firem: CRRC Corporation a CRRC Zhuzhou Locomotive.

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Tyto dvě společnosti by měly dodat 30 nových vlaků a obnovit kontrolní systém a železniční infrastrukturu. Letos došlo k požáru v rozvodně poblíž linky 1, který způsobil vážná přerušení provozu. Španělská stavební společnost Comsa Corporación získala kontrakt za 90 milionů dolarů na pomoc při obnově vedení a systémů na trati.

Dále byla potvrzena výstavba trolejbusového koridoru za 7,3 miliardy pesos mezi obcí Chalco ve státě Mexiko a stanicí metra Santa Martha v Mexico City. Výběrové řízení na tento projekt vyhrálo konsorcium složené ze společností La Peninsular Compañía Constructora a Alcance Total.

Neméně zajímavým projektem je pak návrh linky 0 metrobusu. Projekt v předpokládané výši investice 95,2 milionu dolarů zahrnuje nový koridor podél obchvatu Circuito Interior Bicentenario, kolem hlavního města a některých čtvrtí na západě města.

Odhaduje se, že ve špičce přepraví 277 tisíc cestujících a spojí 10 distriktů. Koridor o délce 46,1 km by byl propojen s dalšími 28 stanicemi metrobusu, 34 stanicemi metra, 62 stanicemi městských kol a 15 zastávkami trolejbusu. Veřejné výběrové řízení by mělo být zahájeno příští rok.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: bnamericas.com

• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí