Jaké jsou klíčové agendy nového prezidenta Kolumbie?

Gustavo Petro se po vítězství v druhém kole voleb nad protikandidátem Rodolfem Hernandézem stane prvním levicovým prezidentem Kolumbie. Jaký to může mít dopad na investiční prostředí v zemi?

Prezident Petro bude čelit hlavně financování předvolebních slibů, aniž by došlo k poškození již tak křehké fiskální situace v zemi.

Ilustrační fotografie

Jeho program je silně zaměřen na sociální programy a s tím spojené miliardové investice do bezplatného vzdělávání, všeobecné zdravotní péče a dalších, což má pomoci vymanit miliony Kolumbijců z chudoby. Závazkem nového prezidenta je také daňová reforma, která by snížila fiskální deficit.

Ačkoliv Petro opakovaně kritizoval velké společnosti, nebyl tak útočný jako ve svých předchozích kampaních v letech 2014 a 2018. Jeho zdrženlivost vede odborníky a investory k domněnce, že Petro může zaujmout pragmatičtější postoj, než mnozí očekávají. Při jednom ze svých projevů ujistil investory, že jsou i nadále v Kolumbii vítáni. Především investice s environmentálním a sociálním zaměřením.

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Petro dále sliboval odklon země od fosilních paliv. Nechal se slyšet, že zruší plány průzkumu podloží a pilotní projekty frakování v mořích na pobřeží Kolumbie. Rovněž se zavázal urychlit přechod na čisté energie, jako jsou větrná a solární. Klíčovou roli při rozvoji obnovitelných zdrojů energie mají hrát department La Guajira, užší spolupráce s domorodými skupinami a velké projekty, které přinesou výhody jak komunitám, tak investorům.

Důležitou součástí politiky Gustavo Petra jsou vztahy s USA. Prioritou je opětovné projednání obchodních dohod mezi Kolumbií a Spojenými státy a zároveň podpora jednání zaměřená na ochranu Amazonie. Političtí pozorovatelé nicméně varovali, že takovýto postoj by mohl být spojen s významnými ekonomickými náklady vzhledem k tomu, že Kolumbie je v posledních desetiletích jedním z největších příjemců zahraniční pomoci od USA.

V souvislosti se vztahy s USA se často skloňuje Petrův vztah k Venezuele. Madurovu vládu sice Petro označuje za diktátorskou, nicméně naznačil, že je pro něj důležité obnovit diplomatické vztahy. To by podle pozorovatelů mohlo podkopat snahy USA izolovat Madura a jeho režim.

Ve vítězném projevu Petro slíbil obnovit mír, zatímco zemi stále sužuje stupňující se násilí. Za tímto účelem se zavázal plně realizovat mírové dohody mezi FARC a vládou z roku 2016, které ukončily nejdelší konflikt v Latinské Americe. Petro chce upřednostnit reformu venkova, která podle něj poskytne novou naději bývalým bojovníkům a komunitám postiženým násilím.

Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie. 
Zdroj: bnamericas.com

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí